V okolí Malečova na hranici litoměřického a ústeckého okresu totiž postupně vzniká menší skiareál, který nyní nabízí dva vleky pro dospělé a jeden speciální, pro začínající malé lyžaře.

„Máme v provozu tři vleky a kiosek. Sněhové podmínky jsou nyní dobré, hodně nám pomáhá umělé zasněžování, bez kterého by to prostě nešlo. Máme nasazena dvě sněžná děla. Jedno je naše, druhé nám bohužel ukradli, ale náhradní dělo nám půjčili kolegové z Telnice. Sjezdovku stále zasněžujeme, místy je až půl metru sněhu,“ sdělil Miroslav Fára ze Ski Clubu Pohoří u Malečova.

Co rok, to další nový vlek
Malý lyžařský vlek se na této stráni nacházel již před mnoha lety, až v poslední době se to tu noví majitelé rozhodli značně rozšířit. Před dvěma lety postavili jeden vlek, letos druhý, který byl původně u Lbína.

Tam již sjezdové lyžování definitivně skončilo. „V posledních letech na vlek, jehož provoz byl pochopitelně dotován, už nejezdilo tolik lidí, kolik bychom si představovali. Vlek totiž nevyužívali ani v době, kdy sníh byl,“ sdělil Václav Sadil, manažer TJ Slavoj. Právě Slavoji vlek patřil.

I když Malečov není od Lbína příliš daleko, lyžařů a snowboardistů by sem mělo zavítat více díky umělému zasněžování. „Nejdelší vlek u nás měří pět set metrů, kratší dvě stě metrů,“ přibližuje Miroslav Fára. To, jak areál vypadá nyní, však není podle majitelů vleků vše.

Do budoucna mají smělé plány. „V příštím roce bude stát na kopci nad sjezdovkou dvanáctimetrová dřevěná rozhledna. Toto místo totiž nabízí krásný výhled. Je odtud vidět například Ještěd nebo vrchy v Německu. Dále se snažíme získat povolení a prostředky na vybudování zázemí pro samotnou sjezdovku. V plánu je penzion s restaurací. Základy máme již dokončené. V letošním roce se snad podaří budovu postavit,“ plánuje Miroslav Fára ze Ski Clubu.

Příští rok přibude čtvrtý vlek
Ani tím však nekončí. V příštím roce by areálu měl přibýt také další, již čtvrtý vlek. „Ten bychom chtěli na opačné straně kopce, na severním svahu. O tom si troufám říci, že by zde bylo možné lyžovat až do dubna. Sníh zde tradičně vydrží dlouho,“ říká Miroslav Fára.

Běžkaři si přijdou také na své
V okolí Malečova si podle něj přijdou na své také běžkaři. „Tratí je tu dost. Máme také techniku na úpravu stopy, jen je problém se sněhem. Tam, kde nezasněžujeme, je ho ještě málo,“ dodává na závěr Miroslav Fára.

Provozní doba areálu je nyní 7 dní v týdnu. Od pondělí do pátku je to pouze večerní lyžování od 18 do 20 hodin. V sobotu a neděli pak celodenní od 9 do 16 hodin.