„Letos je poslední možnost, kdy můžeme zvýšit nájmy. Chtěli jsme k tomu přistoupit pozvolna, protože je to stejně nevyhnutelné, ale kvůli zrušení regulovaného nájemného to už nebude od příštího roku bez dohadů s nájemníky možné,“ vysvětluje starostka Terezína Růžena Čechová.

Nárůst ceny: 40 %

Výše nájemného v Terezíně by se podle záměru vedení města měla pohybovat na dolní hranici běžných částek v dalších městech. „Není to rozhodně vůbec nic předraženého. Přesto budeme nabízet slevy ze sociálních důvodů nebo s ohledem na horší stav některých bytů,“ vysvětluje starostka.

Skok bude v případě zdražení skutečně velký. Nájmy stoupnou o více než 40 %, a to ze stávajících 19,80 Kč za m² na 28,20 Kč. Zvyšovat se bude pouze položka nájmu.

Současně se zvýšením nájemného musí město přikročit i k co možná nejrychlejšímu prodeji bytů.

„Myslím si, že zvýšení nájemného příliš nepomůže. Na opravy domů to stejně stačit nebude,“ říká zastupitel města Miloslav Rožec. „Pro lidi je výhodnější rychlý prodej bytů. Budou investovat do svého. Terezín má více bytů než Roudnice a ze svého rozpočtu to nemůže utáhnout,“ pokračuje dále.

Starostka města upozorňuje, že prodej domů bude dlouhodobou záležitostí. Problém bude zejména u bytů s neplatiči nebo u domů, kde je nutné hodně investovat do oprav. Ne každý z nájemníků si také může dovolit byt koupit.

S lidmi nic neprodají

„Prodávat budeme samozřejmě přednostně nájemníkům. Dostali jsme už několik nabídek, abychom prodali některé domy i s nájemníky. I kdyby zájemci slibovali hory doly, toto si nemůžeme vzít na svědomí. Za rok se zruší regulace nájemného a co s těmi lidmi pak bude?,“ uvažuje starostka Terezína.

O tom, jak bude nakonec situace vyřešena a zda se zvedne nájemné, rozhodne zastupitelstvo 23.listopadu.

NÁZORY:

Miloslav Rožec, zastupitel: „Východisko vidím, ale nevím, jestli je proveditelné. Navrhuji, aby se nájem zvýšil, ale aby se na něj dala okamžitá sleva. Tím by se skutečný dopad na lidi zmírnil a město by mělo i nadále možnost cenou manipulovat. Příští rok pak může tu slevu poskytnout nebo nemusí.“
Růžena Čechová, starostka: „Všechny městské úřady, se kterými jsem hovořila, už ke zdražení přistoupily a někde ceny stouply mnohem razantněji. Víme, že kvalita bytů není všude nejlepší, proto jsme zvolili spodní hranici běžných cen. Snažíme se také vyjít vstříc lidem a poskytovat jim slevy. “