Nyní však obyvatelům Žalhostic a Mlékojed nezbývá, než zacpat si uši a zavřít ústa. Provoz kovošrotu, který šíří hluk do okolních obcí, byl v minulém týdnu povolen.

Kladné stanovisko k nakládání s kovovým odpadem v areálu uhelných skladů v Prosmykách povolilo samo ministerstvo životního prostředí. Posvětilo tím původní rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Kraj jde proti obcím, EIA je prý v pořádku

„Už od začátku jednali zástupci kraje o nás bez nás. Svolali několik jednání, na která jsme nebyli, přestože jsme zúčastněnými stranami, vůbec pozváni. Je jasné, že se kraj snažil kovošrot prosadit,“ říká starostka Žalhostic Alena Vacková.

Postupu krajského úřadu příliš nerozumí ani starosta Mlékojed Vladimír Kopřiva. „Všechny instituce, které s tím mají co do činění, se ke kovošrotu vyjádřily záporně. Kraj přesto vydal kladné stanovisko,“ stěžuje si.

Ministerstvo životního prostředí však firmě „věří“, ačkoliv tu dva roky podnikala bez jakéhokoliv oprávnění a dostala pokutu milion korun od České inspekce životního prostředí. Druhá sankce je ještě v jednání.

„Stanovisko EIA je takové, že šrotiště nebude mít závažný vliv na zdraví obyvatel. Vůbec ale nezohledňují, že tady máme dvě dráhy a další zdroje hluku. Lidé, co to schvalovali, tuto lokalitu ani pořádně neznají a co se tu děje je jim nejspíš jedno,“ stěžuje si Alena Vacková.

„Provoz Kovošrotu Wetzel byl povolen na základě posudku EIA. Všechny odborné posudky se přiklonily k tomu, že provoz kovošrotu není nikterak nebezpečný. Je to prostě sběrna šrotu, kterých tu máme dalších dvě stě,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje Taťana Krydlová.

Další obavou místních obcí je to, že se firma přestane držet v mezích toho, co jí bylo nyní povoleno.

„Mají povolení zpracovat zhruba 120 t šrotu denně a to pouze ručně. Myslí si, že jsme úplní hlupáci, vždyť toto bez techniky vůbec není možné,“ říká místostarosta Žalhostic Tomáš Prokopec. „Jakmile mají povolení, zavedou si tady, co budou chtít,“ dodává.

Podle Krydlové není důvod k větším obavám. „Ano, Kovošrot Wetzel byl v provozu bez oprávnění, za což dostal pokutu. To, jestli bude páchat další přestupky, ale nelze předpovídat. Toho se obáváme stejně, jako u všech ostatních,“ vysvětlila Krydlová.

Ve sběrně nám sdělili, že vykupují pouze čisté železo. O jeho dalším zpracování zaměstnanci s námi ale odmítli mluvit.