„Vyráběl víc, než na co měl, než co se vyplácelo a bylo prodejné,“ zaznělo na palubě lodi Porta Bohemica z úst viceguvernéra České národní banky Miroslava Singera, který přijal pozvání Okresní hospodářské komory v Litoměřicích (OHK) a Nadačního fondu Kalich Alexandra Vondry na panelovou diskuzi s podnikateli. Tématem byla finanční krize.

Více než stovku přítomných podnikatelů zajímal kromě jiného i předpokládaný vývoj koruny vůči euru. Podle viceguvernéra lze předpokládat, že koruna bude mít tendenci posilovat, ale zároveň i hodně kolísat. Singer, dle hodnocení senátora Vondry jeden z nejlepších národohospodářů v zemi, dále poukázal na možná rizika přímo související s volbami do Poslanecké sněmovny.

„S blížícími se volbami nejsou naši političtí představitelé ochotni přihlásit se k realitě, což nás v budoucnu může stát až příliš,“ konstatoval ekonom v pondělí 14. září ve zjevné narážce na předpokládaný vysoký schodek státního rozpočtu a s ním kontrastující populistické sliby politiků voličům. Zároveň s tím ale uklidnil podnikatele prohlášením, že banky v České republice krizi přežijí a svým závazkům vůči klientům dostojí.

Po diskuzi s vládním ekonomem Tomášem Sedláčkem tak Alexandr Vondra společně s OHK uspořádal další ekonomicky zaměřenou debatu určenou hlavně podnikatelům.

Eva Břeňová