Ze statistik děčínské policie vyplývá, že „jointa“ či jinou drogu si už od počátku roku před usednutím za volant dalo celkem jednatřicet řidičů.

„V porovnání s minulým rokem, kdy jsme za celý rok zaznamenali třiadvacet řidičů pod vlivem drog, je to velký nárůst,“ uvedl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Opilí či zfetovaní řidiči v letošním roce způsobili již padesát dopravních nehod.

„Ze statistik se totiž nedá určit, zda byl řidič ovlivněn drogou či alkoholem, oboje spadá pod jeden trestný čin a to ohrožení pod vlivem návykové látky,“ vysvětlil Cvik

Přítomnost drogy v těle zjišťují policisté speciálním testerem ze slin řidiče. Zkouška se provádí náhodně, pokud má policista podezření, že je řidič pod vlivem nějaké látky.

Nejvíce pozitivních výsledků je u látek obsahujících Amphetamin, Metamphetamin – látky obsažené v pervitinu a podstatně menší množství je látky THC, obsažené v marihuaně.

Orientační test

Výsledek testu se příslušníkům zákona zobrazí do deseti minut, tento výsledek je pouze orientační. „Pokud tester nějakou návykovou látku odhalí, pak je řidič převezen na odběr biologického materiálu do nemocnice. Odebraná krev i moč jsou dále odeslány na expertizu a po jejím vyhodnocení jsou výsledky zaslány zpět na policii,“ vysvětlil Cvik.

Celá záležitost je ale mnohem složitější. Výsledky policie poté předává přestupkové komisi.

Je obtížné prokázat, zda řidič byl ve chvíli, kdy usedl za volant, pod vlivem návykové látky. „Je to velice ošidná záležitost. V krvi je například THC i několik dní potom, co si dotyčná osoba marihuanu zakouří. V České republice není stanovena žádná kvantifikace,“ uvedla Ivana Kurcová z toxikologické laboratoře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Doba, před jakou drogu řidič užil, se dá určit jen zhruba. „Jde o množství aktivních látek v krvi. Stejně jako u alkoholu, je tato doba u každého jiná,“ dodala Kurcová.

Pod tíhou důkazů se přiznají

„Děčínský magistrát prozatím nemusel řešit otázku vypracování odborného posudku toxikologickou laboratoří. Většina řidičů totiž před komisí přestupek doznala a pokud ne, stačil rozbor krve, po něm se přiznali všichni,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová. Dodala, že ale ví o městech, kde už k toxikologickým rozborům či k posudkům psychiatra museli přistoupit.

Pokuta, která hrozí řidiči za přestupek hrozí se pohybuje v rozmezí od deseti do padesáti tisíc korun.

Náklady jsou do tisíců

Náklady na vypracování znaleckých posudků jsou vysoké. Jeden test stojí policisty v případě, že vědí na kterou návykovou látku nechat krev testovat, více jak tři a půl tisíc korun. Pokud nevědí o jakou látku jde, stojí jeden krevní test až patnáct tisíc korun.

"Na tak vysokou částku by se test vyšplhal jen v případě, že bychom testovali všechny drogy. To se ovšem nedělá. Vybere se skupina drog a ta se testuje. Snažíme se minimalizovat náklady na testování, kompletní screening jsem ještě neprováděli,“ vysvětlila Ivana Kurcová.

Pokud jsou testy prováděny z moči řidiče, jsou ceny nižší a to od šestnácti set do šesti a půl tisíc korun.