Služba pro klienty s mentálním postižením je již přesunuta do domu v Teplické ulici nedaleko horního nádraží. „Máme již vše připravené, zbývá jen nové prostory zkolaudovat. Už se těšíme, až tu přivítáme své klienty,“ říká tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vlaďka Tomášová.

Nové prostory jsou vhodnější a větší

Současné sídlo agentury má oproti původnímu hned několik předností. „Největší výhodou je, že je tady bezbariérový přístup, což je velmi důležité. Také je to tu mnohem větší a lépe vybavené,“ chválí nové prostory vedoucí Agentury Lenka Sovová. „Líbí se nám také rozmístění místností. Je to tu uspořádáno takovým způsobem, aby za námi klienti nemuseli do patra a máme tu samostatné prostory pro konzultace i skupinovou práci,“ dodává.

Práci hledají vždy s pomocí asistentek

Posláním agentury je pomoci lidem s lehkým nebo středně těžkým mentálním postižením nalézt vhodné zaměstnání, ve kterém by byli spokojeni.
Klienti dostávají prostřednictvím agentury možnost uplatnit se na volném trhu práce. Společně s osobními asistentkami a později stále více samostatně zkouší, co všechno obnáší různá zaměstnání. Mohou si práci vyzkoušet v praxi a nalézt vhodné povolání.

„S každým klientem postupujeme individuálně. Nejprve si vyslechneme, jakou má představu a snažíme se mu pomoci jí dosáhnout. Zároveň se ale snažíme učit klienty co největší samostatnosti. Sehráváme s nimi scénky, jako by byli na pohovoru, učíme je telefonovat zaměstnavatelům, když si voláme z místnosti do místnosti. Vědí–li, že je to jen na zkoušku, nejsou ve stresu a jde jim to. Takto se postupně naučí všechno potřebné,“ popisuje práci s klienty konzultantka agentury Jana Matoušková.

O služby agentury je nyní velký zájem

Službu agentury mohou využívat zcela zdarma zdravotně postižení lidé po dobu až dvou let. „Pokud vidíme, že se klient snaží a že je naděje, aby se uplatnil, lze tuto dobu prodloužit. Během čtyř let, kdy agentura existuje, si práci alespoň vyzkoušeli všichni. Do zaměstnání nešel jen jeden,“ říká Lenka Sovová.

Na zařazení do agentury existuje pořadník, aby bylo vyhověno všem zájemcům. „Než se jim budeme moci plně věnovat, docházejí k nám alespoň občas na pohovory, aby věděli, že na ně myslíme,“ vysvětluje Jana Matoušková.

Klienty představí na výstavě fotografií

Jakou práci Agentura v poslední době odvedla, ukáže Diakonie na výstavě fotografií v čajovně Hóra. K vidění tu budou snímky klientů i výrobky z chráněných dílen Diakonie. „Výstava začne vernisáží 9. září. Určitě se přijďte podívat,“ zve všechny zájemce Lenka Sovová.