Provozovatel ani zhotovitel stavby neinformovali o jejím umístění odbor památkové péče ani stavební úřad. Reklamní plocha je neoprávněně nainstalována na domku na rohu Staré Mostecké ulice č.p. 250/2, který je kulturní památkou. Navíc cloní výhledu na jednu z dominant města – kostel Zvěstování Panny Marie.

Bylo zahájeno řízení o odstranění

„Na stavbu neexistuje žádné stavební povolení, byla sem umístěna načerno. Zahajujeme řízení o jejím odstranění,“ sdělil Deníku vedoucí stavebního úřadu v Litoměřicích Jan Nejtek. „V současné době probíhá šetření, které má objasnit, kdo sem obrazovku umístil,“ dodává.

Podle Nejtka je investorem reklamní plochy reklamní agentura, kterou v tuto chvíli nemůžeme jmenovat.

Reklamní agentura se odmítla vyjádřit

Firmu, jež sem podle všeho velkoplošnou obrazovku nechala nainstalovat, se nám podařilo kontaktovat. Její pracovnice se k věci nepovoleného umístění reklamy odmítla vyjádřit. Zároveň však přiznala, že je tato agentura provozovatelem reklamní plochy.

Zástupkyně firmy se účastnila schůzky na městském úřadě, kde uvedla, že firma akci financuje. Poté ale odmítla podepsat protokol a město odkázala na právníka.

Pro památkáře je stavba nepřípustná

Reklama je nežádoucí hlavně z hlediska památkové péče. Jednak je umístěna v městské památkové rezervaci a navíc výrazně zasahuje do pohledu na jezuitský kostel.

„Dálkové i blízké pohledy na panorama Litoměřic jsou památkově chráněny. Tato stavba je vážně narušuje,“ vysvětluje Jana Počíková z odboru památkové péče Městského úřadu Litoměřice.

Reklamní plocha tu zatím zůstane

Okamžité odstranění obrazovky není z právního hlediska možné. „Na takovýto zásah nemáme bohužel oprávnění, ale v žádném případě to tak nenecháme. Je to nehorázné porušení památkových zásad. Zahajujeme správní řízení o deliktu. Nejdříve se musí zjistit, kdo to tam provedl a kdo to provozuje. Toto řízení však určitou dobu potrvá,“ popisuje situaci Jana Počíková.

Viníkovi hrozí pokuta až 2 miliony

Za neoprávněnou instalaci a provozování velkoplošné obrazovky hrozí podle zákona viníkům peněžitý trest ve výši až dva miliony korun. „Toto si přece nemůže nikdo v památkové rezervaci dovolit,“ upozornila Počíková.