„Postižený okamžitě zareagoval a pavouka odchytil, přičemž vyhledal zdravotnickou pomoc. Muž nebyl v ohrožení života, tento druh pavouka totiž není smrtelně jedovatý,“ přiblížil místostarosta Štětí Petr Domorázek.

Muž následně oznámil veškeré skutečnosti Městskému úřadu ve Štětí. Zdejší městští strážníci situaci monitorují. „Tito pavouci se v těchto lokalitách hojně rozmnožují, především v Polabí. Jedním z důvodů jejich expanze odborníci vidí globální oteplování“, řekl Jiří Hykl, ředitel Městské policie ve Štětí.

Jak doplnil Petr Domorázek, pavouk se nalézá především ukrytý v kokonech na stéblech rostlin, nejčastější výskyt kolonií je ve vysoké trávě. Pohybuje se velmi pomalu. Sám od sebe neútočí. Do Čech se rozšířil z Německa, na Moravu z Rakouska.

„Naše opatření bude hlavně informovat veřejnost o výskytu pavouka v okolí a lokalitě Polabí. O plošných deratizacích neuvažujeme, s výskytem je nutné počítat,“ říká Jiří Hykl.

Zápřednice jedovatá má zhruba jeden a půl centimetru dlouhé tělo a patří k nejjedovatějším pavoukům, kteří se v České republice vyskytují. Jeho kousnutí působí velkou bolest, někdy může být spojené s horečkou, pocity úzkosti a chvilkovým ochrnutím okolo místa pokousání. Následky kousnutí však většinou do 24 hodin samy odezní.

„O osudu nalezené samičky ještě není rozhodnuto. Zájem projevilo Národní muzeum v Praze,“ dodal Petr Domorázek.