O tom všem vypovídají statistiky, jež zpracovala Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Zde se Ústecký kraj dlouhodobě nalézá kdesi na chvostě.

Systémová politika

Podle Tomia Okamury, místopředsedy AČCKA, jsou důležitá systémová opatření. Kraje a města, které nedisponují takovým historickým potenciálem, jako například Český Krumlov a Praha, mohou přilákat turisty třeba na lokální gastronomické speciality.

„Důležitá je aktivní a systémová politika. Kraje mají náměstky pro cestovní ruch. Ti už dávno mohli vyhlásit soutěž o lokální gastro speciality, nějaký krajový recept ze středověku,“ nastínil Okamura.

Je toho prý mnoho. Kvalitní vinice, jako je například ta ve Velkých Žernosekách, slavná piva, na to navazující chmelnice na Žatecku a Lounsku a další. Jinou možností je vyjednat směřování ubytovací infrastruktury. „Kraj například může domluvit s investory, aby kromě konferenčních sálů v hotelech budovali i wellness centra,“ pokračoval Okamura.

Chybí wellness

„Potom by se mohl obrátit na Sasko, aby mu poskytl nějaký seznam místních firem a společně s investorem je oslovil s nabídkou, aby tam uspořádali školení, podnikové výkendy a podobně. Doplňkové služby zvyšují šanci na přilákání zájmu,“ myslí si Okamura.

Ani funkční doly nejsou tak docela na závadu. Lhostejno, zda povrchové, nebo hlubinné. Je prý možné turistům nabídnout návštěvu velkorypadla, svezení v obřím nákladním voze, obléknout je do pseudohornického převlečníku a připravit tematické suvenýry.

Do krajského města zamíří lidé spíše pracovně a teprve ve volném čase se z nich stávají turisté. To potvrdil například Michal Václavík, šéf hotelu Vladimír. „Máme spíše firemní klientelu, turisté nám ročně zaplní jen asi zhruba devět procent míst,“ řekl před časem Deníku.

Turisty pak nejvíce zajímá hrad Střekov, Větruše, kde sice není otevřená restaurace, ale zato věž, zrcadlové bludiště a popraviště, následuje zoo, Erbenova vyhlídka a skanzen Zubrnice, případně koupaliště Brná. Plusy, jež Ústí má jsou spíš v jeho okolí, například Labské údolí. Němečtí turisté sem pořádají výlety Saské paroplavební společnosti už roky. Letos Labe nově brázdí na pravidelné lince loď Porta Bohemica 1.

Krutá statistika

Ústecký kraj podle statistiky návštěvnosti českých turistů skončil 13. Co do počtu návštěvnosti turisty ze zahraničí je ústecký kraj na desátém místě se 129 tisíci turistů. Což představuje pokles o 13,2 procenta.

Na druhou stranu, zažitá klišé, že se v Ústeckém kraji nedá dobře strávit dovolená, neplatí. Alespoň podle Radka Vonky, krajského radního, který má na starosti i cestovní ruch.

„Ale ta klišé vyvrací třeba takové oblasti jako České Švýcarsko, České středohoří, nebo Krušné hory, určitým handicapem jsou samozřejmě oblasti těžce postižené těžbou uhlí a průmyslem, které nám ve statistikách nebodují,“ pokračoval Vonka.

Kraj z regionálního operačního programu během dvou let chce za 10 milionů korun připravit marketing pro cestovní ruch Ústeckého kraje.
„Řádově desítky milionů korun plynou do zlepšení infrastruktury pro turisty jako jsou ubytovací a restaurační služby.“