VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štětí se přidalo k historickým sídlům České republiky

Štětí - Jedním z více než dvou set členů Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se v nejbližší době stane město Štětí společně se svými místními částmi.

29.6.2009 2
SDÍLEJ:

Logo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.Foto: archiv

Zástupci města si od vstupu do Sdružení slibují především větší propagaci města a regionu a větší šanci na získání prostředků určených k rekonstrukci památek.

Vstup schválili

Vstup do Sdružení již schválili štětští zastupitelé. Členství ve spolku bude město stát zhruba čtyřtisícový vstupní poplatek a následně každý rok členský příspěvek ve výši jedné koruny na každého obyvatele.

„Znamená to roční náklady přibližně devět a půl tisíce korun,“ uvedl Radek Kulhánek, vedoucí odboru kultury štětského městského úřadu.

Členem je i Budyně

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace sdružující především historické obce nebo jejich části, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1. 6. 2009 má celkem 211 členů.

K nejvýznamnějším členům Sdružení patří Budyně nad Ohří, která byla jednou ze zakládajících obcí. Jednou z obcí Štětska, která se nyní právem ocitne v SHS ČMS, je například Brocno s množstvím dochovaných staveb historické lidové architektury.

Přínos pro město

„Myslím si, že členství v tomto Sdružení může našemu městu a všem našim obcím jedině prospět,“ sdělila Zdeňka Rulíšková, štětská starostka.
Činnost Sdružení se ve všech aspektech soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví.

Regenerace

Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, jehož je Sdružení gestorem a podle jehož pravidel probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí.

Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul “ Historické město roku“. Právě v této soutěži pravidelně „boduje“ Budyně nad Ohří.

Úprava norem

Sdružení se také snaží uplatňovat specifické problémy historických sídel při úpravě stávajících a navrhování nových právních norem, které ovlivňují ekonomické a právní postavení obcí i jejich hospodaření.

Autor: Michal Závada

29.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trenéři Stadionu Litoměřice při utkání.

Hattrick Kusého popravil Trhače

Gastrofest v Litoměřicích
32

OBRAZEM: Kulináři všech zemí se předvádějí na Zahradě Čech

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Pecky do uší, a jedeme. Okres křižují svozové autobusy

Litoměřicko - Zaměstnavatelé lákají lidi všelijak. Někteří si je dovezou na místo sami.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřicko, Podřipsko - Zvolte druhé říjnové Miminko týdne. Hlasovat lze jednou z jednoho počítače do ppátku 27. října do 12 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení