Dovolená většinou nestačí a ne každý má k dispozici babičku či dědečka, kteří se o vnoučata o prázdninách ochotně postarají.

Největší problém nastává ve městech, kde děti často tráví prázdniny sezením u televize. Aby se jen tak nenudily doma nebo nebloumaly po ulicích, přichází na pomoc domy dětí a mládeže (DDM).

Organizují v době velkých prázdnin příměstské tábory, které jsou v této situaci ideálním řešením.

V posledních letech se příměstské tábory stávají nedílnou součástí péče o děti a mládež. Lidé o ně projevují velký zájem.

„Nabízíme rodičům pomoc, když se nemohou celý den starat o děti. Nejde ale jen o hlídání dětí. Připravujeme pro ně pestrý program, aby měly možnost kvalitně strávit svůj volný čas,“ vysvětlila účel příměstských táborů zástupkyně ředitele DDM Rozmarýn v Litoměřicích Iljena Vančová.

Ideální zábava pro malé školáky

Příměstské tábory jsou určené pro všechny děti školního věku. Největší zájem o ně mají rodiče mladších dětí, které nemohou zůstávat doma samy. Velkou výhodou oproti klasickým táborům je i fakt, že děti spí každý den doma.

Bohatou nabídku příměstských táborů poskytují DDM v Litoměřicích a Lovosicích. Zatímco v Lovosickém Elku mají již téměř plno, Litoměřický Rozmarýn na hlavní zájem teprve čeká.

Příměstské tábory v Litoměřicích probíhají celé prázdniny a ještě nejsou obsazené. „Necháváme na rodičích, kdy děti přivedou. Záleží na nich, jestli přihlásí dítě na týden nebo jen na jeden den,“ říká zástupkyně ředitele DDM Rozmarýn Iljena Vančová.

V DDM Elko v Lovosicích přihlašují děti již od dubna. Z pěti týdnů (od 13.července do 14. srpna) mají téměř všechny obsazené. Podle ředitelky Venuše Krčmářové je zde zájem skutečně velký: „Termíny jsou již plné, místo je už jen v prvním a posledním týdnu. Když ale bude někdo nutně potřebovat hlídání, rozhodně ho neodmítneme.“

Bohatý je zde i program. Děti z Elka totiž během prázdnin „procestují svět“. Podle Krčmářové se mají na co těšit: „Připravili jsme pro děti cestovní pasy a oprávnění k cestování do různých zemí. Každý týden se formou her a soutěží seznámí s nějakým státem a dozví se o něm řadu zajímavostí.“

Ve Štětí a Roudnici mají zavřeno

Jinou náplň času pro své děti budou muset hledat lidé ve Štětí a Roudnici n. L. Tamní domy dětí a mládeže totiž na prázdniny přerušují svůj provoz.

„Letos bohužel žádné příměstské tábory neděláme, protože se budeme o prázdninách stěhovat do nových prostor v základní škole,“ vysvětlila Vlasta Furišová z Roudnického DDM Trend. Z technických důvodů bude uzavřen i DDM ve Štětí, kde by mělo během prázdnin vzniknout nové mateřské centrum.