Jak Deník informoval v srpnu minulého roku, kdy případ vznikl, manželé v domnění, že uzavírají hypotéku na 250 tisíc korun, podepsali kupní smlouvu na svůj dům. Ztratili takto vlastní dům několikanásobné hodnoty. Nemovitost je od této chvíle ve vlastnictví Martina Hájka, který Křížkovy loni v létě vystěhoval.

Žádají o byt

Zklamaní manželé nyní žijí v pronajatém bytě v Roudnici nad Labem a doufají, že se jim podaří sehnat levnější bydlení. „Manželka je momentálně bez práce a placení vysokého nájmu nás totálně ničí. Nezbývá nám na potraviny, ani další poplatky a hrozí nám exekuce za nesplácení úvěrů. Žádali jsme město o levnější byt, ale zatím jsme nedostali žádné vyjádření. Také jsme doufali v pomoc obce Vetlá, která nám ze začátku skutečně pomohla, ale asi na nás nějak zapomněli,“ tvrdí Miroslav Křížek.

Obec poskytla manželům zázemí ihned poté, co byli z domu novým majitelem vystěhováni. Umožnila jim uložit nábytek do svého skladu a také je nechala bydlet v obecním bytě, který si pronajímá jejich dcera. Byt byl však podle obce příliš přeplněný, proto si Křížkovi narychlo našli jiné bydlení.
O dům si dělali i nadále starosti.

„Před zimou jsme chtěli vypustit ústřední topení, proto jsme přemýšleli, jak se do domu legálně dostat. Požádali jsme město Roudnici o nastolení pokojného stavu a naší žádosti bylo vyhověno. Hájek se ale proti rozhodnutí odvolal a následně bylo zrušeno krajským úřadem.“

Pokojný stav, umožňující manželům poklidné obývání domu, byl vyloučen z důvodu jejich žaloby na vlastníka nemovitosti.

Dům na prodej

Kvůli existující žalobě se pozastavil i prodej domu, který chtěl uskutečnit nový majitel Martin Hájek. Nemovitost, kterou podle kupní smlouvy získal od Křížkových za 600 tisíc, chtěl nyní prodat za více než jeden a půl milionu. Podle podvedených manželů jim dokonce nabízel peníze za to, že stáhnou trestní oznámení. Křížkovi to ale odmítli s tím, že o svůj dům chtějí dále bojovat a žalobu zrušit nehodlají.

Hájek nám sdělil, že dům skutečně koupil. Dále se však k věci nechtěl vyjadřovat. Další rozhovor odmítl se slovy: „Starejte se o svoje věci a mě nechte napokoji.“

V současné době dům obývají další osoby, které jsou zde v podnájmu. Podle starosty obce Vrbice – Vetlá Vlastimila Mikla před vraty stávají dva automobily, je zde klid a nic neobvyklého se tu neděje.

Manželé Křížkovi dále doufají, že se jim podaří dům získat zpět. K vyřešení jejich finančních potíží by pomohlo, kdyby získali levnější bydlení. Obec jim ho ale bohužel nabídnout nemůže. „My bychom jim velmi rádi pomohli, ale bohužel žádné další ubytovací kapacity nemáme,“ vysvětlil starosta obce.

Zdeňka Studená