Slavní basketbalisté Jiří Zídek a Tomáš Saturanský přijeli podpořit projekt budování bezpečných sportovišť pro děti. Nadace ČEZ, která oranžová hřiště financuje, zde pořádala zábavné sportovní odpoledne.

Cílem akce bylo upozornit na problematiku dětských úrazů, které se stávají na nebezpečných hřištích. Přestože již deset let platí pro Českou republiku závazné směrnice Evropské unie, které určují bezpečnostní a hygienická pravidla pro provozování hřišť, existuje ještě mnoho sportovišť, kde dětem hrozí vážná zranění.

Žáci si na svém bezpečném hřišti zahráli po boku juniorských fotbalistů Tomáše Česláka a Pavla Čmovše. V přátelském zápase se sousední školou Antonína Baráka vydobyli své škole další peněžité ocenění.

V Lovosicích vzdali hold bezpečnému sportu

Na Oranžovém hřišti v ZŠ Sady pionýrů se v úterý konalo zábavné sportovní odpoledne. Skupina ČEZ, jejíž nadace toto hřiště financovala, chtěla touto akcí upozornit na problematiku nebezpečí, která číhají na děti při sportovních hrách.

Většina dětských hřišť v ČR totiž nevyhovuje bezpečnostním požadavkům Evropské unie a děti jsou při jejich užívání vystaveny zvýšenému riziku zranění. Podle zdravotních studií se stane až 9 % dětských úrazů právě kvůli nevhodnému vybavení hřišť. Jsou tedy po domově a škole, kde děti tráví nejvíce času, třetím nejčastějším místem vážných poranění.

Během šesti let, po která Nadace ČEZ projekt Oranžová hřiště realizuje, vzniklo v ČR 144 bezpečných hřišť. Všechna jsou zhotovena z kvalitních materiálů a splňují bezpečnostní a hygienické normy EU.

Situace v Česku
- Většina dětských hřišť v České republice nevyhovuje bezpečnostním požadavkům Evropské unie a děti jsou při jejich užívání vystaveny zvýšenému riziku zranění
- Podle zdravotních studií se stane až 9 % dětských úrazů právě kvůli nevhodnému vybavení hřišť. Jsou tedy po domově a škole, kde děti tráví nejvíce času, třetím nejčastějším místem vážných poranění

„Hřiště využíváme už dva roky a je pro děti skutečně vyhovující. Během vyučování sem chodí žáci z místních škol na tělesnou výchovu, odpoledne a o víkendech je přístupné pro veřejnost.“ uvedla Ivana Šantorová, zástupkyně ředitele školy.

Své sportovní nadání předvedli žáci v přátelském basketbalovém zápase se sousední školou Antonína Baráka. Jejich umění sledovali známí sportovci – basketbalista z české reprezentace Tomáš Satoranský, bývalý reprezentant a hráč zámořské NBA Jiří Zídek a juniorští fotbalisté Pavel Čmovš (Slavia Praha) a Tomáš Česlák (SK Teplice).

„Myslím si, že je dobře, když děti mají možnost vhodným způsobem vyplnit svůj volný čas. Každá taková akce, která může podpořit sport, je dobrá věc.“ řekl Deníku Jiří Zídek.

Děti měly velkou radost

Děti měly ze vzácné návštěvy skutečnou radost. Rozdávaly se podpisy, kdo chtěl, mohl se nechat vyfotografovat. Sportovci se stali dokonce patrony jednotlivých družstev pro vzájemné utkání. Konečné skóre zápasu bylo 48:24 pro ZŠ Sady pionýrů, která získala šek na devět tisíc korun.

V severních Čechách bylo podpořeno již 27 oranžových hřišť. Devět z nich je dětských a celé dvě třetiny tvoří hřiště sportovní, o která je v regionu větší zájem.

Nadace ČEZ se jejich výstavbou snaží podporovat sportovní aktivitu dětí a zároveň pomáhá účinně řešit problém nevhodných a nebezpečných hřišť, na která v obecních či městských rozpočtech často nezbývají peníze.

„Zrušit hřiště nebo na něj zakázat dětem vstup není řešení – děti potřebují místo, kde se mohou vyřádit, kde se scházejí s kamarády a hrají si. Proto jsme se rozhodli, že jednou z nejdůležitějších aktivit naší Nadace v regionech bude právě podpora dětí a mladých lidí při hrách a sportu.“ Zdůvodňuje podporu Oranžových hřišť předseda správní rady Nadace ČEZ Daniel Beneš.

Zdeňka Studená