Účelem cyklojízdy Tour de Labe, jejíž trasa začala ve Špindlerově mlýně a končí v Drážďanech, je mimo jiné propagace Labské cyklostezky a cyklistiky jako takové.

„Je pro nás velkou ctí, že se během cyklojízdy setkáme s řadou zástupců polabských obcí, kteří nám představí své nově dokončené i rozpracované projekty na Labské stezce a kteří se s námi a místní cyklistickou veřejností někdy dokonce i projedou kousek na kole,“ říká koordinátor české části Labské stezky Ondřej Fábera z Nadace Partnerství.

V okrese se plánují k jízdě přidat například zástupci litoměřické radnice. „Máme naplánované přijetí účastníků na radnici a společný oběd,“ přiblížil Jaroslav Tvrdík, litoměřický místostarosta, který se cyklojízdy také zúčastní.

Účastníci pelotonu zavítají například do Račic, kde by se měli dozvědět více o levobřežní i pravobřežní Labské cyklostezce v úseku Mělník – Roudnice nad Labem. Příjezd do Račic odhadují pořadatelé na pondělí 1. června mezi 15. a 16. hodinou.

Po levobřežní stezce se pak kolem sedmnácté hodiny dostanou do Roudnice nad Labem, kde přenocují. V Roudnici je naplánována ochutnávka vín, prohlídka centra města a přístaviště.

Druhého června startují účastníci cyklojízdy z Roudnice v 8.30, v tu dobu je plánován průjezd okolo zdejšího vlakového nádraží.

Další zastávkou mají být mezi devátou a desátou hodinou Lounky, kde budou slavnostně odhaleny nové panely a cyklostojany a diskutována možnost zřízení přívozu přes Labe.

Při cestě do Litoměřic pak cyklisté navštíví ještě Terezín, kde zhlédnou některou z expozic. Do Litoměřic pak peloton dorazí přibližně ve 14 hodin. Další zastávkou budou v 16 hodin Velké Žernoseky, kde si účastníci prohlédnou přístaviště, přívoz, ochutnají místní vína a budou diskutovat o vývoji vinařské turistiky v Polabí.

Poslední zastávkou na Litoměřicku pak budou Libochovany zhruba v 17 hodin. Zde cyklisté navštíví kostel, obecní turistickou ubytovnu a knihovnu s infocentrem.

Tour de Labe je určena všem zájemcům o cykloturistiku.