„Zúčastní se ho tři čeští sochaři, jeden Slovák, Maďar a Francouz,“ informoval akademický sochař Libor Pisklák, spoluorganizátor akce.

Litoměřice tak získají další umělecká díla, jež zůstanou v majetku města. Již předem je přitom stanoveno, na kterých místech by měla být usazena.

Například Jiří Kašpar vytvoří dílo s motivem kotvy. Stát má u Labe. Jak vlastně přípravy sympozia probíhají?

„Nejprve oslovíme sochaře s nabídkou účasti. Předem však musejí zaslat návrh toho, co chtějí vytvořit. Posléze vybereme nejzdařilejší nápady,“ charakterizoval přípravy Libor Pisklák, který akci organizuje společně s Městem Litoměřice, jež na ni uvolnilo půl milionu korun.

Částka postačí na nákup pískovcových kvádrů pocházejících z lomu Dubenec u Hořic, budování základů na místech, kde skulptury budou stát, honoráře sochařům apod. Město však získá díla v pětinásobné hodnotě. Dokončena budou do 14. června, kdy II. ročník mezinárodního sochařského sympozia v Litoměřicích oficiálně končí.

Nebylo by lepší investovat půlmilionovou částku do něčeho potřebnějšího? Podle litoměřického radního je důležité, že díla městu zůstanou. „Pořízení sochy třeba na sídliště vyjde třeba na tři miliony. A my jich budeme mít šest za pětinu,“ říká litoměřický radní Pavel Kejř s tím, že částku na sympozium schvalovalo zastupitelstvo loni. „A to samozřejmě nikdo nevěděl, že přijde nějaká krize,“ dodal.

Prvního ročníku v roce 2007 se zúčastnili Miroslav Žáčok a Rastislav Jacko ze Slovenska, Stephan Voigtländer z Německa a zástupci z Česka Jakub Vlček a právě Libor Pisklák z Litoměřic.

Největší z pěti kamenných pískovcových soch, ta od Miroslava Žáčka, je na Lodním náměstí, socha od Stephana Voightlandera je tu umístěna také, a to na zelené ploše v blízkosti mostu. Skulptura od Jakuba Vlčka stojí v prostorách u Bašty. Rastislav Jacko má svou sochu u parkoviště v ulici Na Valech a socha, kterou vytvořil Libor Pisklák, je v ulici Velká Dominikánská.

„Město vybíralo možné lokace dlouho, rozhodovalo podle měřítka skulptur a zvoleného tématu. Řekl bych, že charakteru zvolených míst odpovídají. Socha Stephana Voightlandera je v místech na Lodním náměstí osamocena, proto se do budoucna počítá s tím, že bude prostranství osazeno sochami z dalších sympozií,“ řekl před dvěma lety Pisklák po skončení prvního ročníku sympozia.

Spoluautor: Eva Břeňová