Na mistrovství se od čtvrtka do neděle předvedlo na 750 belgických ovčáků z 25 zemí světa včetně 17 českých sportovních reprezentantů a 53 vystavovaných českých psů. Sportovní kynologové se utkali ve čtyřech disciplínách.

Největší pozornost se upínala k disciplíně IPO, což jsou soutěže podle mezinárodního zkušebního řádu – stopa, poslušnost a obrana. V ní startovalo celkem 86 závodníků.

Češi byli vidět

„Česká republika stála na stupních vítězů zatím pouze jednou, v roce 1996, kdy z Itálie přivezl bronzovou medaili Jaromír Vácha. V posledních letech se ale důrazně hlásíme o slovo v kynologické špičce, kam dlouhodobě patří zejména Němci, Finové a Belgičané. Letošní čtvrté místo v kategorii týmů a individuální páté a dvanácté to jenom potvrzují,“ uvedl Dušan Pospíchal, vedoucí disciplíny IPO a člen organizačního výboru mistrovství.

Čeští reprezentanti pravidelně zaznamenávají velké úspěchy v divácky atraktivní a letos také nejvíce obsazené disciplíně agility. Zde bylanejúspěšnější Martina Klimešová, mistryně Evropy, ČR a vicemistryně světa, která se svými dvěma fenkami skončila na 6. a 11. místě. Potvrdila tak svoji pozici mezi nejlepší světovou desítkou.

Premiéru měli čeští zástupci v disciplíně zvané obedience – poslušnost, jejíž popularita v České republice rychle roste. I když se třem českým zástupcům nepodařilo probojovat do první desítky, jako tým získali čtvrté místo.

Čestí chovatelé bodovali v soutěžích krásy. Nejlepším psem soutěže se na sobotní Světové výstavě belgických ovčáků stala tříapůlletá fena Fatal Love z Kovárny.

„Od začátku jsem věděla, že Fatal Love je nádherné zvíře, které se bude líbit. Naštěstí se mi nakonec podařilo přesvědčit majitele, že se mají na výstavu přihlásit. Pro fenku to byla teprve druhá výstava a hned takový úspěch. Všichni máme ohromnou radost,“ řekla Hana Pisarčíková, majitelka chovatelské stanice Z Kovárny.