Vinice zde před několika lety začalo obnovovat vinařství rodiny Hrabkovských z Velkých Žernosek. „Letos vysazujeme odrůdy Ryzlink rýnský a Hibernal, předpokládám, že v příštím roce budeme ve výsadbě na tomto pozemku pokračovat, již několik let jej připravujeme,“ sdělil Pavel Hrabkovský.

Fakt, že na těchto místech existovaly vinice již v hluboké minulosti dokládá řada historických pramenů. Naposledy zde byly vinohrady obnovovány přibližně na přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Zajímavostí je, že se na výsadbě tehdy významně podílel také zakladatel rodinného vinařství Hrabkovských Antonín Hrabkovský.

Kvůli napadení révokazem byly vinice v těchto vyšších polohách postupně likvidovány v sedmdesátých letech. Při současné výsadbě byl použit inovativní způsob této práce, který vysokou měrou usnadňuje a zrychluje práci a především šetří lidskou pracovní sílu.

„Při optimálních podmínkách jsme schopni tímto způsobem za jeden den vysázet zhruba deset tisíc rostlin,“ popsal Vilém Kraus, který zajišťoval výsadbu.