Pokud se někdo uklidňuje tím, že nemá na kreditní kartě nebo v peněžence lístek s pin kódem, jeho klid může být vystřídán překvapením.

Metody zlodějů a podvodníků se neustále zlepšují. Pokud jde o organizovanou skupinu, která od zlodějů „vykupuje“ ukradené kreditní karty, ta může otestovat možnosti, jak kartu zneužít a najít skulinu, kterou lze zneužít. Bohužel, v praxi to funguje.

Velký problém
Kreditní karty, které máme v kapse, stále více mají mezinárodní rozměr. Lze s nimi platit nejen v ČR, ale v podstatě kdekoliv, kde má společnost vydávající karty své zastoupení. A to bývá u nejsilnějších společností téměř po celém světě.

Informovali jsme před několika dny, že Viacheslav Piskorskyi, Ukrajinec z Kyjeva, byl před několika dny odsouzen u ústeckého krajského soudu v nepřítomnosti na pět let do vězení. Piskorskyi ještě s jedním mužem, kterému se ale podařilo utéci, 13. srpna 2006 vybírali v bankomatu v Ústí v Klíšské ulici peníze. Okradli americkou banku Chase Bank USA, National Association.

Využili k tomu padělané zákaznické karty BON prodejny Julius Meinl. Mohli vybrat z automatu více, ale byli vyrušeni policií. Tu zavolal na tísňovou linku jeden občan, kterému se zdálo podivné, že dva muži stáli u bankomatu téměř čtvrt hodiny. A měl pravdu.

„Loni v Ústeckém kraji bylo evidováno 745 krádeží kreditních karet. Z toho 182 případů bylo policií vyřešeno. O rok dříve, v roce 2007, policie evidovala 754 krádeží kreditních karet a 173 případů se podařilo objasnit,“ uvedla Jarmila Hrubešová ze severočeského ředitelství policie.

Podle Josef Kováříka, psychologa severočeského policejního ředitelství, je největším nebezpečím u krádeží kreditních karet problém takzvaně širších ztrát.

„Ukradnou vám peněženku, ale nemáte pin kód u kreditní karty. Jste tedy klidný. Pokud ale máte peněženku v kabelce, tašce či aktovce, v nějakém notýsku, v diáři či kdekoliv jinde zapsaných několik důležitých telefonních čísel a adres a je mezi nimi i pin kód, při pečlivém prohledání kabelky či tašky na číslo zloděj nakonec narazí. Vědí, co mají hledat,“ uvedl Kovářík.

Počty odcizených kreditních karet v Ústeckém kraji za rok 2008

okres - celkem - objasněno - krádeže recidivisty

Děčín 95 36 20
Chomutov 138 31 21
Litoměřice 140 27 19
Louny 30 13 3
Most 99 19 7
Teplice 99 24 7
Ústí n. L. 144 32 22
Celkem 745 182 99
Zdroj: Policejní ředitelství severočeského kraje

Nejohroženější jsou okresy s největší koncentrací obyvatelstva ve velkých městech. Významnou a nebezpečnou skupinu zlodějů kreditních karet představují dlouhodobě recidivisté.

Loni jim bylo policií prokázáno, že ukradli 99 kreditních karet, o rok dříve celkem 95 případů. Letos za první čtvrtletí odcizili a byli s nimi zadrženi 25 karet čili čtvrtinu z loňské a předloňské statistiky krádeží.

Sledujeme – li aktivitu recidivistů, kteří patří mezi zkušené zloděje a podvodníky, nejvíce se podepisují na krádežích kreditních karet na Ústecku a v okresech s většími městy. Například v roce 2007 v ústeckém okresu, či spíše přímo ve městě Ústí nad Labem, je evidováno z 30 objasněných případů krádeží kreditních karet 24, které připadají na vrub recidivistům.

Loni byla situace obdobná – ze 32 objasněných případů bylo 22 spácháno recidivisty. V dopravních nehodách je litoměřický a lounský okres typicky venkovským okresem. Jenže v lovu na kreditní karty je situace jiná. Litoměřicko lze počítat mezi industriální zóny. Tedy mezi okresy, kde se mezi lidmi dobře krade.

V roce 2008 na prvním místě v počtu odcizených kreditek bylo Ústí nad Labem se 144 případy a na druhém místě bylo Litoměřicko, tedy s Lounskem typický venkovský okres. Na Litoměřicku zmizelo lidem 140 kreditek. Teprve na třetím místě bylo se 138 kreditkami Chomutovsko. Ve všech dalších okresech bylo pod sto případů.

Naproti tomu absolutní rekord v nejmenším počtu odcizených karet má dlouhodobě Lounsko. V roce 2008 na Lounsku zmizelo 30, v roce 2007 též minimum – 38, letos jenom 5 karet.