VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do Litoměřic dorazilo jen 11 ministrů, zato přijelo 120 kamionů

Litoměřice /AKTUALIZOVÁNO/ - Jedenáct ministrů dopravy členských států Evropské unie, včetně českého ministra v demisi Petra Bendla, ve středu dorazilo na neformální setkání šéfů resortu do Litoměřic. Hlavním tématem jednání, které bude v litoměřickém domě kultury probíhat až do večerních hodin, je problematika inteligentní mobility bez bariér. PROHLÉDNĚTE SI VIDEA Z PŘÍJEZDU MINISTRŮ, PROTESTU AUTODOPRAVCŮ I Z EUROFESTIVALU NA NÁMĚSTÍ A SPOUSTU FOTOGRAFIÍ!

29.4.2009
SDÍLEJ:

Ministři dopravy EU v Litoměřicích.Foto: Karel Pech

Totální kolaps dopravy. Přesně tak dopoledne přibližně na hodinu a půl vypadaly Litoměřice, kde ve středu jednali ministři dopravy zemí Evropské unie. Město zablokovalo sto dvacet kamionů dopravců ze sdružení ČESMAD Bohemia.

Důvod blokády
Zablokování dopravy mělo být na protest proti tomu, že se Česko podle nich neřídí Směrnicí Evropského parlamentu a rady ze 17. května 2006. Podle ní mají i čeští dopravci možnost obdržet množstevní slevu na mýtném, stejně jako jejich kolegové v jiných státech. Odkazují na slib premiéra Mirka Topolánka, který slíbil slevy na mýtném pro všechny uživatele zpoplatněných komunikací už loni v září.

„Protestní akci hodnotím pozitivně, omlouváme se občanům za způsobené potíže, ke kterým nemělo dojít a stalo se tak kvůli změně objízdných tras ve městě. Kamiony musely do míst, kde nemohly projet a tak dále. Naším původním úmyslem bylo projet okružní křižovatku u domu kultury a symbolicky zatroubit,“ vysvětlil Martin Špryňar, generální tajemník ČESMAD Bohemia.

Bendl: Zbytečné
Jako zbytečnou hodnotil protestní akci dopravců ministr dopravy v demisi Petr Bendl. „Návrhy na slevu mýtného jsou už na stole,“ řekl v této souvislosti novinářům hned po příjezdu do Litoměřic.

„Dopravci slíbili, že nebudou nijak omezovat běžný provoz, což se nestalo. Mrzí mě celá tato akce. Jde o další ostudu naší země, které máme kvůli dění v posledních týdnech v očích EU již tak dost,“ uvedl ministr v demisi.

Antikonfliktní tým
Přibližně v 10.30 se začíná situace pozvolna zlepšovat. Desítky policistů řídí dopravu a kamiony se pozvolna rozjížděly. Plynulost provozu je však nadále kritická v téměř všech ulicích města, a to včetně příjezdových komunikací a mostu přes Labe.

„Několikakilometrové kolony se vytvářejí na všech příjezdových komunikacích do města. Vše se snažíme operativně řešit, avšak dopravu blokují dopravci. S těmi vytrvale vyjednáváme, na místě je také antikonfliktní tým, který vše řeší,“ informuje ještě po půl jedenácté tisková mluvčí Policie ČR v Litoměřicích Alena Romová.

Kudy je pustit?
Připravit se na velké množství kamionů v ulicích města neměl, podle slov vedoucího odboru dopravy litoměřického městského úřadu Iva Perny, dopravní štáb téměř žádný čas.

„ČESMAD Bohemia nijak svůj záměr neavizoval, značení pro odklon kamionů z ulice Na Valech do ulice Osvobození, které mělo navést jejich řidiče na Teplickou ulici, jsme řešili až v úterý ve 20.45,“ sdělil Ivo Perna. Z tohoto důvodu už nestačili upozornit řidiče vozidel parkujících v ulici Osvobození. „Ti pak neměli čas ji vyklidit,“ dodal.

Ekologové: Vydírání
Svůj nesouhlas s blokádou Litoměřic ve středu vyslovili také členové ekologicky zaměřeného občanského sdružení Hnutí Duha, kteří postup dopravců přirovnali k vydírání.

Ekologické organizace prosazují reformu mýtného, která bude firmy motivovat, aby své zboží více přepravovaly vlakem namísto kamionů a nakupovaly raději od místních dodavatelů. Pouze tak skutečně klesne hluk a výfukové plyny z kamionů, argumentují Dopravní federace a Hnutí DUHA.

„Vláda by neměla ustupovat nátlaku kamionové lobby, ale aktivně se snažit, aby se zlepšily podmínky přepravy na železnici. Kabinet by měl výslovně říci, že chce méně výfukových plynů i hluku. Ministři by měli motivovat firmy, aby své zboží vozily raději vlakem a kde to je možné, využívaly místních dodavatelů,“ uvedl Pavel Přibyl z Hnutí Duha.

V Litoměřicích jednalo 33 delegací

Problematika inteligentních dopravních systémů byla hlavním bodem středečního jednání zástupců vlád nejen zemí Evropské unie, které se uskutečnilo v Litoměřicích. Jednání se zúčastnily delegace ze 33 evropských zemí, jak upřesnil ministr dopravy v demisi Petr Bendl, k jednání byli přizváni také zástupci nečlenských zemí.

„Shodli jsme se na tom, že zavedení a propojení inteligentních dopravních systémů je nezbytné a nutné, a to především kvůli zvýšení bezpečnosti na silnicích v celé Evropě. Zástupci naší země představili také hybridní systém, který je u nás těsně před spuštěním,“ nastínil Petr Bendl.

Důležitým bodem jednání byla také situace okolo prasečí chřipky a opatření proti jejímu šíření v Evropě. Zástupci Francie totiž navrhovali, aby byly přerušeny lety z Evropy do Mexika.

„Shodli jsme se, že k tomuto kroku nebudeme přistupovat, vedlo by to ke kolapsu letecké dopravy na celém světě,“ řekl po jednání Petr Bendl. Jeho slova potvrdil také Antonio Tajani, místopředseda Evropské komise.

Eurofestival na náměstí si užívali školáci i dospělí

Dopoledne ověřování a nasávání znalostí o Evropské unii, zábavné soutěže na toto téma – tak trávili školáci dobu středečního vyučování na Mírovém náměstí v Litoměřicích. Probíhal tu Eurofestival, doprovodná akce neformálního setkání ministrů dopravy členských zemí Evropské unie.

K němu tady kromě stanů, v nichž se prezentovalo například české předsednictví Radě EU či Zastoupení Evropské komise v ČR, vyrostlo velké pódium a hned v jeho sousedství obří obrazovka. Průvodkyní odpolednem a večerem, kdy zde vystoupila řada zpěváků a kapel, byla Bára Štěpánová. A ta si evidentně moderování Eurofestivalu užívala. „Věřím, že jste sem přišli, abyste se i něco dozvěděli – i když vás nechci podceňovat,“ obracela se na návštěvníky z pódia.

Hlavně na program
Ti informace mohli ve středu získat opravdu komplexní. Navíc si mohli pohovořit například s Billem Martinem z Evropské komise. Většina si také stany prošla, ale bylo zřejmé, že se přišli hlavně bavit. „S kamarádkou jsme si to chtěly prohlédnout a na náměstí přijdeme ještě večer, kdy tady budou Buty a Mig 21,“ připomněla Jana Dvořáková asi největší taháky pro lidi mladšího až středního věku.

Program pro děti nabídl malování a kreativní hry, modelování balónků, kouzelnickou show, dětskou trampolínu a další netradiční atrakce. Počasí však Eurofestivalu příliš nepřálo. Nejvíce déšť zazlobil v půl šesté navečer a poté začalo i hřmít. Ti trpěliví se schovali do stanů a dál poslouchali odpovědi na své otázky.

Autor: Ivo Chrástecký

29.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Nástup: IHNED, dle domluvy, Pracoviště: LOVOSICE, Co bude Vaším úkolem: Odpovědnost za správnost vychystání zboží ve skladu (zaskladnění/vyskladnění), Odbavování kusových, vozových i kontejnerových zásilek v souladu se skladovými procesy, Dodržování platných předpisů, pravidel, povinností v souladu s platnou legislativou a interními předpisy, Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, Minimálně ukončené základní vzdělání , Být v dobré zdravotní kondici, Být spolehliví, zodpovědní, flexibilní a schopní logicky myslet, výpis z rejstříku trestů, Výhodou je (ale rádi Vás naučíme): Praxe na VZV, zkušenost s retruckem., Nabízíme: Stabilní práce na hlavní pracovní poměr, motivační mzdové ohodnocení (fixní mzda min. 17.000Kč brutto + měsíční variabilní složka a čtvrtletní bonus - podle svých schopností) - můžete dosáhnout až 26.200 Kč brutto, Zaměstnanecké benefity: stravenky plně hrazené zaměstnavatelem, + 5 dnů dovolené/rok (celkem 25 dnů), bonus až 10.000Kč brutto pro nováčky nebo za doporučení nových kolegů, zdravotní program, firemní akce atd., Způsob prvního kontaktu: e-mailem. Pracoviště: Fiege s.r.o. - pracoviště lovosice, Průmyslová, č.p. 1190, 410 02 Lovosice 2. Informace: Valerie Kučerová, +420 724 543 863.

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení montážní operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 76. Poznámka: Místo výkonu práce: Průmyslová č.p. 1165, 410 02 Lovosice 2., Náplň práce , o Montáž komponentů do automobilů, Požadujeme , o ZŠ; SOU výhodou , o Manuální zručnost, o Vysoké pracovní nasazení, o Spolehlivost, pozornost, pečlivost, Nabízíme , o odpovídající platové ohodnocení, o zaměstnanecké benefity (dotované stravování, bonus za docházku, příspěvky na penzijní a životní pojištění, příspěvky na rehabilitaci, dovolená navíc.....), o 2 a 3 směnný provoz: , 2. směnný provoz: ranní 5.25 - 13.40.hod., odpolední 13.45 - 22.00 hod., 3. směnný provoz: ranní 6.00 - 14.00 hod., odpolední 14.00 - 22. 00 hod., noční 22.00 - 6.00 hod., Tato pracovní pozice je vhodná i pro absolventy. , Způsob kontaktování zaměstnavatele telefonicky nebo emailem. Pro uchazeče s písemnými doporučenkami je vyhrazeno každé úterý od 13.00 - 13.30 hod.. Pracoviště: Trcz s.r.o., Průmyslová, č.p. 1165, 410 02 Lovosice 2. Informace: Jaroslava Matoušková, +420 416 421 201.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Logistik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okay je nejúspěšnější společností na trhu s elektrospotřebiči a stylovým nábytkem. Může se pochlubit pozicí stabilní české firmy s téměř čtvrt století dlouhou historií. Svých úspěchů by nedosáhla bez týmu šikovných pracovníků na svých prodejnách, mezi které se nyní můžete zařadit i vy. Náplň práce:, , příjem zboží, kontrola kompletnosti dodávky, ukládání zboží na prodejně na určená místa, vydání prodaného zboží zákazníkovi, kontrola kompletnosti, vyřizování reklamací, Požadujeme:, , znalost práce na PC, ŘP sk. B, fyzickou zdatnost (manipulace s břemeny nad 15 kg), zodpovědnost a spolehlivost, ochotu učit se novým věcem, trestní bezúhonnost. Pracoviště: Okay litoměřice na kocandě 2201/35, Na Kocandě, č.p. 2201, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízečka, pomocná síla. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 115 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: U Terezínské křižovatky č.e. 161, Litoměřice 1., - spolehlivost, pracovitost, flexibilita, zručnost, bezúhonost, - výhodou řidičský průkaz skupina B, První kontakt e-mailem: pouze zasílání životopisu.. Pracoviště: Gerhard horejsek a spol., s.r.o. - u terezínské křižovatky, terezín, U Terezínské křižovatky, č.p. č.e. 161, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Tomáš Perlík, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budova Senátu. Ilustrační foto.

Litoměřicko čeká bitva o Senát. Je podle vás zbytečný, jak tvrdil Andrej Babiš?

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Celníci si došlápli na řidiče autokarů a rozdávali pokuty

Litoměřicko - Celníci nekontrolují pouze řidiče aut a kamionů. V minulých dnech v jejich síti uvízlo i pět šoférů výletních autobusů.

„Šmejdi“ mají nový trik! Přeprodejci energií se vydávají už i za inspektory

Litoměřicko - Drzost osob kšeftujících s distribucí energií nezná mezí. Jejich posledním trikem je vydávat se za inspektory České obchodní inspekce (ČOI). Podvodníci takto v minulých dnech „kontrolovali“ účty za energie spotřebitelům na Litoměřicku.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT