„Je to tu moc pěkné, velice mě to překvapilo. Ještě mi zbývá nastěhovat zbytek věcí a zařízení, ale už nyní se mi tu moc líbí,“ sdělila první obyvatelka objektu, třiaosmdesátiletá Elfrida Jenčíková, která se do domu s chráněnými byty přestěhovala ze Chcebuzi.

Nepřetržitá péče

Zařízení nabídne svým klientů čtyřiadvacetihodinovou pečovatelskou službu. „Je tu zázemí pro vznik dalších služeb, například stacionář pro seniory i zdravotně postižené a řada dalších. Chceme také pomoci rodinám, které pečují o své příbuzné,“ vysvětluje Darina Fořtová, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví štětského městského úřadu, pod jehož působnost zařízení spadá.

Právě stacionář zmínila jako důležitý Jana Ryšánková, krajská radní pro sociální oblast. „Nové zařízení se mi moc líbí, je skvělé, že se do jeho realizace město pustilo,“ uvedla radní.

Jak upřesnil Petr Domorázek, štětský místostarosta, město má v plánu vybudovat ještě další podobné zařízení. „V tuto chvíli je vše ve stádiu příprav. Zamýšlený objekt by se měl nacházet na ploše nedaleko domů se startovacími byty,“ prozradil místostarosta. Realizaci tohoto projektu však odhadl na pět až deset let.

O místa v novém komplexu mají pro své obyvatele zájem také starostové okolních obcí. „S městem Štětí máme vynikající spolupráci a jsme moc rádi, že tento objekt vznikl. V Hoštce máme dva až tři zájemce, kteří by tu rádi bydleli. Ve městě sice máme vlastní domov důchodců, ale jeho kapacita je trvale zcela naplněna,“ vysvětlil Miloš Gruber, starosta Hoštky.

Rekonstrukce bývalého domu s pečovatelskou službou a dostavba další budovy přišla celkem na pětadvacet milionů korun. Město získalo více než pětimilionovou dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Zbylých dvacet milionů šlo z městské kasy,“ přiblížil Přemysl Pech, vedoucí odboru výstavby, rozvoje a majetku města štětského městského úřadu.

Stavba byla započata v srpnu 2007. V letošním roce mají Štětští v plánu vybudovat nové oplocení objektu a zrekonstruovat střechu původní budovy.