Pozemek uprostřed vesnice, kde je odpad uložen, patří zdejšímu obecnímu úřadu. Skládku zde umožnila obec úmyslně, aby obyvatelé nevyváželi odpad nelegálně do okolí Lkáně.

„Je to hrozné, hned za plotem máme několikametrové hromady suti. Kdykoliv sem někdo něco přiveze, zvedne se prach a vše odneseme my. Kromě toho mi padají dovezené kameny a další odpad na pozemek u zdi, který strojově obdělávám. Již několikrát jsem tam poškodil sekačku,“ stěžuje si Miloš Zeman.

Podle starosty Lkáně Pavla Foriše má být navezený odpad odklizen co nejdříve. „Víme o tom. Veškerou navezenou suť a další materiál chceme vytřídit a zlikvidovat co nejdříve. Z výběrového řízení nám již vzešla firma, která tyto práce provede,“ vysvětluje starosta.

Jediným problémem, který nyní brzdí likvidaci skládky, jsou podle něj finanční prostředky. „Zažádali jsme o dotaci, za nějaký čas nám přišlo elektronickou poštou vyrozumění, že požadované peníze dostaneme, ale zatím nedorazily. Veškeré ostatní náležitosti jsou připravené, schází již jen dotace,“ objasňuje situaci Pavel Foriš.

I pokud by ze slíbené dotace nakonec sešlo, jsou podle něj Lkáňští připraveni uhradit náklady spojené s likvidací skládky sami z obecní pokladny.

Jak ještě starosta upřesnil, náklady na odstranění navezeného odpadu by se měly pohybovat okolo sta tisíc korun.

Část z hromad stavebního odpadu by měla být odvezena na skládku, zbytek po vytřídění poslouží obci na vyrovnání terénu některých pozemků a podobně.

„Budu rád, když bude skládka odvezena co nejdříve. Myslím, že na toto místo vůbec nepatří,“ dodal Miloš Zeman. Pozemek, kde se nyní odpad nachází, by v budoucnu měl posloužit pro výstavbu domu s obecními byty, jak je plocha zanesena v územním plánu obce.