Zúčtování za prosinec
Důvody pro jeho vyloučení souvisely s děním na posledním zasedání zastupitelstva Roudnice nad Labem v roce 2008. Tehdy Josef Bakeš hlasoval společně s do té doby opozičními zastupiteli pro odvolání tehdejšího starosty a kolegy z ODS Zdeňka Kubínka.

Tento krok mu spolustraníci do dnešních dnů nezapomněli. „Porušil rozhodnutí orgánů strany. Jednal pouze za sebe, ale vydával to za postoj ODS. Navíc změnou vedení města a celé rady přišla naše strana o většinu v radě města. Na místo čtyř radních získala ODS jen dva,“ vysvětlila důvody pro vyloučení Josefa Bakeše nová místopředsedkyně roudnické ODS Klára Potočná.

Bakeš: Rozbil jsem spolupráci s KSČM
Podle Josefa Bakeše svým pondělním rozhodnutím dali členové roudnické ODS jasně najevo, že upřednostňují spolupráci s komunisty. „Byl jsem vyloučen za to, že jsem na konci roku rozbil spolupráci ODS, ČSSD a KSČM, jejichž zástupci se na vedení města podíleli,“ říká starosta.

To, že spolupráce s komunisty a sociální demokracií byla chyba, uznala také Klára Potočná. „Koalice s komunisty se v budoucnu už nikdy nesmí opakovat. Poučili jsme se z této chyby. Nyní u nás bude následovat sebereflexe, chceme se více otevřít občanům Roudnice, více s nimi diskutovat,“ dodala místopředsedkyně.

Chce zrušení ODS v Roudnici
Jak dále uvedl Josef Bakeš, proti rozhodnutí svých nyní již bývalých kolegů, se hodlá odvolat. Kromě toho bude požadovat zrušení roudnického sdružení a následné přidělení licence „novým občanským demokratům“. „Do nového sdružení by samozřejmě měli otevřenou cestu všichni slušní členové ODS. Věřím, že u vyšších orgánů strany budu mít zastání,“ uvedl starosta.

Podle předsedy litoměřického oblastního sdružení Občanské demokratické strany Pavla Kejře má však pokus o odebrání licence roudnickému sdružení jen mizivou šanci na úspěch.

„Odebrání licence tak početnému sdružení, jakým je to roudnické, by muselo být podloženo mnohem zásadnějšími důvody. Například nečinností, vážnými chybami v hospodaření, přijímáním členů s minulostí u státní bezpečnosti nebo lidových milicí. Nově může přijít odebrání licence také ve chvíli, kdy nejsou bezdůvodně přijímáni lidé, kteří mají zájem o členství v naší straně,“ vyjmenovává Pavel Kejř.

Vyloučení mělo drtivou podporu
Roudnické místní sdružení ODS má nyní 36 členů. Pondělního sněmu se jich zúčastnilo 25. Dvacet hlasovalo pro vyloučení Josefa Bakeše z jejich strany. Dva byli proti a tři se zdrželi.