„Příčinou požáru bylo úmyslné zapálení,“ konstatoval tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

„Požár stohu slámy v Želechovicích založil neznámý pachatel,“ potvrdila závěry vyšetřovatele profesionálních hasičů tisková mluvčí litoměřického územního odboru Krajské ředitelství Severočeské policie Alena Romová.

Stejně jako v podobných případech ani rychlý příjezd hasičských jednotek neodvrátil pohromu. Sláma hoří velmi rychle, a tak hasiči jen nechali stoh dohořet a prováděli hasební práce na ochranu těch okolních. Požár byl lokalizován v 1.13 hodin.

Zemědělská společnost Slatina utrpěla posledním požárem škodu 100 000 Kč. Od začátku roku jde o třetí stoh v Želechovicích, a o již šestý takový požár na Litoměřicku, když celková škoda je vyčíslena na 1 350 000 Kč.

„Letos stohy shořely i v Bohušovicích, Brozanech a Hostěnicích. Provádíme šetření k možným pachatelům,“ řekla Alena Romová.

„Policie se obrací na občany, aby pomohli objasnit tuto trestnou činnost a všímali si podezřelých osob vyskytujících se v blízkosti stohů. Jakékoliv informace, které by napomohly dopadnout pachatele, volejte laskavě na bezplatnou linku 158,“ opakovaně vyzývá tisková mluvčí Policie České republiky v Litoměřicích Alena Romová.

Škoda i za jeden milion korun
K největšímu požáru došlo 29. září 2008 v Horních Beřkovicích, kde shořel stoh slámy v hodnotě 1 000 000 Kč a předtím v Loucké 1. září shořel stoh slámy za 700 000 Kč. Kromě želkovických požárů hořela sláma ještě 15. února u Hostěnic se škodou 580 000 korun a v Bohušovicích nad Ohří 31. ledna. Tady byla škoda vyčíslena na 210 000 Kč.

Kvůli rychlosti hoření slámy a četnosti požárů stohů se hasiči už od loňska při kontrolách se zaměřují na vzdálenost stohu od objektů.

Zemědělci vypsali odměnu
Především zemědělcům ze slatinské společnosti došla trpělivost. Jeho ředitel a předseda představenstva Antonín Štech na policii podává jedno trestní oznámení na neznámého pachatele za druhým. Už po druhém letošním požáru, který se stal 1. března, přes média slíbil za informace, vedoucí k pachateli, odměnu.

„Abychom lidi stimulovali, rozhodli jsme tomu, kdo podá zásadní informace vedoucí k pachateli, vyplatit odměnu čtyřicet tisíc korun,“ řekl už před témeř měsícem Deníku ředitel Štech.

Během pěti měsíců jde i s tím posledním už o pátý požár stohu v majetku této společnosti – patřily jí stohy v Siřejovicích a Úpohlavech shořelé v závěru loňského roku. Tehdy šla škoda do statisíců korun, nyní v Želechovicích je u tří požárů v součtu již sto šedesát tisíc.

„Myslím, že chce někdo naši společnost poškodit. Do práce a z práce chodíme se strachem, protože nevíme, co se stane,“ přiblížil nepříjemnosti, které události posledních dnů a měsíců provázejí, ředitel Štech.