Roudničtí již mají připravené smlouvy o koupi. Nyní se čeká jen na souhlas zastupitelů. Ti se sejdou již ve čtvrtek. „Domnívám se, že je to nejlepší řešení především pro obyvatele těchto domů. Město by se do opravy vybydlených činžáků nepustilo,“ vysvětlil Luboš Matek, roudnický místostarosta.

Sto milionů

Rekonstrukce všech tří činžáků by si podle něj vyžádala zhruba sto milionů korun. „Pan ministr Kocáb sice říkal, že do konce března zkusí tyto peníze pro město sehnat. Myslím si ale, že je tento slib dost nereálný. Pokud do konce března nedostaneme informaci, že tyto peníze město získá, navrhnu prodej,“ říká rozhodně roudnický místostarosta.

Bojí se o bydlení

Ten se ve středu sešel s obyvateli domů, které chce město prodat, aby je s tímto plánem seznámil. Většina z nich vyjádřila své obavy o to, co s nimi bude. „Když zastupitelstvo schválí prodej, tak se většina z nás ocitne na okraji společnosti,“ namítal Robert Stojka, jeden z obyvatelů předmětných domů. Jak ale ujistil Luboš Matek, všem obyvatelům musí případný nový majitel domů obstarat náhradní ubytování.

Vleklé problémy

Okolí tří domů na konci Masarykovi ulice je v Roudnici problematické již řadu let. Příčinou je sestěhování roudnických Romů právě do tří domů, ke kterému došlo v rámci vypořádávání restitučních nároků na počátku devadesátých let. Tehdy byly tři zděné bytové domy z první poloviny minulého století ještě ve slušném stavu. To se za přibližně patnáct let radikálně změnilo.

Například první z domů vyžaduje nutnou kompletní rekonstrukci. Okolní obyvatelé si dlouhodobě stěžují na hluk vycházející z domů i jejich okolí a na velký nepořádek v celé lokalitě. Kvůli tomu městští strážníci na místo vyrážejí několikrát denně. Vše by měl vyřešit prodej domů. Nový vlastník to však nebude mít jednoduché.

Roudničtí totiž do kupní smlouvy týkající se tří domů na Masarykově třídě prosadili poměrně tvrdé podmínky. Prodejní cena bude celkem jeden a půl milionu korun. Kupec navíc musí uhradit dlužné nájemné po obyvatelích domů. To činí další milion korun.

Některé byty zůstanou městu

Koupí se nový majitel zavazuje všechny tři domy zrekonstruovat, a to do tří let od podepsání smlouvy. V případě nedodržení termínu bude čelit finančním sankcím. Současným obyvatelům, kteří budou muset své byty opustit kvůli rekonstrukci domů, musí nový majitel nabídnout odpovídající náhradní byty.

„Navíc musí zůstat platná nájemní smlouva na prostory, kde sídlí farní charita. V každém domě musí kupující poskytnout městu jeden byt. Ty budeme pronajímat za regulované nájemné,“ doplnil místostarosta.

Podle něj změna majitele neznamená, že současní obyvatelé své byty musejí s konečnou platností opustit. „Jsem si jist, že ten, kdo bude mít zájem se do svého bytu po rekonstrukci vrátit, bude chtít platit nájem a bude žít slušně, tak tuto možnost jistě dostane,“ uvedl místostarosta.

Pokud by roudničtí zastupitelé prodej domů skutečně odsouhlasili, první stavební práce by mohly začít přibližně v letních nebo podzimních měsících. Jako první by na řadu přišel dům, který je nejblíže okružní křižovatce a současně je v nejvážnějším technickém stavu.

Spolupráce s ministerstvem

Na konci února lokalitu navštívil ministr pro oblast lidských práv a národnostních menšin Michael Kocáb, který zopakoval, že jeho resort bude i nadále pokračovat v práci, kterou započala jeho předchůdkyně Džamila Stehlíková, tedy v činnosti Agentury pro odstraňování sociálního vyloučení v romských lokalitách. Tuto spolupráci však nejspíše zkomplikuje také úterní pád vlády.