„V rámci našeho projektu Právo umírat bezbolestně jsme hospici věnovali již 75 000 Kč a na projekt Sociální bydlení téměř 250 000 Kč,“ připomněla Haráková. Jako nestátní zdravotnické zařízení je hospic odkázán především na dary od mecenášů.

Pacient nebude trpět bolestí
Kvalitní paliativní péče, která je v hospicích uplatňována, je schopna zaručit těžce nemocnému pacientovi, že nebude trpět bolestí a až do jeho přirozeného konce bude zachována jeho důstojnost. „To lze ale většinou zajistit jen s léky, jejichž cena značně převyšuje úhradu od zdravotních pojišťoven. Proto jsme rádi za jakoukoli pomoc, která nám tuto situaci pomáhá řešit,“ říká ředitel litoměřického hospice Pavel Česal.

NFUD pomáhá Hospici sv. Štěpána pravidelně. Stejnou částku, na tytéž účely jako nyní, poskytl i 17. září loňského roku.

„Z daru Nadačního fondu Umění doprovázet zakoupíme 10 balení náplastí Matrifen, což nám vystačí pro přibližně 10 pacientů na 15 dnů. Výhodou těchto náplastí je, že po dobu tří dnů velmi účinně tlumí bolest a jsou ekvivalentem až několika desítek injekcí. Odpadá tedy bolestivá aplikace a pacient má volný pohyb bez nutnosti pravidelných vpichů v krátkých intervalech. Komfort takto léčeného pacienta je samozřejmě nesrovnatelně vyšší,“ vysvětluje ředitel hospice.

„Kromě náplastí plánujeme ještě zakoupit 450 balení Morphinu, což pomůže od bolesti asi tak deseti pacientům po dobu jednoho a půl měsíce a 18 balení Palladonu nám vystačí na asi měsíc pro 10 pacientů.“

Podle Hany Harákové se NFUD díky pomoci štědrých dárců – většinou fyzických osob – podařilo shromáždit v rámci uvedeného projektu téměř 150 000 Kč. Kromě Litoměřic loni obdrželi finanční pomoc také hospice v Olomouci a Čerčanech.