Zvířata pocházejí z chovu Zdeňky Grohmanové ze Štarnova u Olomouce, která na konci loňského srpna likvidovala svoji odhadem osmdesátičlennou psí smečku tím, že třiatřicet psů otrávila. Odbor životního prostředí ve Šternberku pak rozhodl o umístění zbytku týraných zvířat do náhradní péče.

„Týraní psi potřebují velkou trpělivost. Nejsou zvyklí na lidskou ruku, neznají jméno, obojek, vodítko, nejsou socializovaní. Naší prací je především napravit jejich psychiku,“ vysvětlovala v sobotu spolumajitelka Psího domova Miluše Maskulanisová lovosickým školákům, kteří sem přijeli na návštěvu.

Osmnáct dětí ze Základní školy Všehrdova v Lovosicích nepřijelo s prázdnou. Přivezly piškoty, granule nebo masové konzervy.

„Jsme tu poprvé. Je to jeden z výletů, které každý měsíc s turistickým kroužkem pořádáme. Psí útulek jsme vybrali proto, aby se děti přímo na místě s problematikou opuštěných zvířat seznámily,“ řekla učitelka Kamila Saicová.

„Přivezl jsem konzervy, tyčinky a piškoty. Doma máme dva psy, takže vím, co mají rádi. Na těhle pejscích je vidět, že jsou opuštěný, a proto se chtějí hodně mazlit. Lidi by se měli ke psům chovat slušně, nedržet je ve sklepě, starat se o ně a dávat jim jídlo a pít,“ reagoval na setkání s „voříšky“ druhák David.

Návštěvy psům pomáhají
Podobné návštěvy jsou podle Miluše Maskulanisové přínosem jak pro děti, tak pro opuštěná zvířata. „Někteří psi se nejprve bojí, potom ale zjistí, že jim nikdo neubližuje a mohou se nechat pohladit, a tak naváží s dětmi kontakt,“ poukázala. „Pro jejich resocializaci je to velmi důležité.“

Někteří ze školáků se po takové návštěvě do útulku vracejí i s rodiči, aby si odtud psa odvezli. Kapacita Psího domova v Řepnici je osmdesát míst, v současné době je zde umístěno 41 psů.

Poslední dva se sem před několika dny dostali z Podsedic. „Jedním z nich je čistokrevný rotvajler, maximálně 1,5 roku starý, druhým stejně starý kříženec knírače,“ říká Miluše Maskulanisová.

Stejně tak jako osmiměsíční pitbull nebo zhruba roční staford či celá řada voříšků budou nabídnuti novým majitelům na stránkách útulku.