Například fotbalisté FK Lovochemie Lovosice chtějí letos postoupit z I.A třídy skupiny A do vyšší třídy. „Sehnat sponzory je složité. Podporujeme sport, aby přežil,“ říká místostarosta Vladimír John.

Tělovýchovná jednota Lovochemie Lovosice sdružuje dvě desítky sportovních oddílů se zhruba tisícem členů.

„Mezi největší patří basketbal, házená, fotbal a v poslední době i florbal, který zažívá boom. Není finančně nákladný a hraje se hlavně na školách, takže se jeho členská základna zvětšila. Nejmenší základnu se dvěma sportovci mají judisté a s deseti hráči šachisté,“ říká vedoucí správy provozu Dana Berková.

„Vzhledem k počtu obyvatel města se dá říci, že každý desátý člověk je tu členem tělovýchovné jednoty,“ dodává.

Přivést ke sportu děti a mládež
Základnu tu dále má oddíl atletiky, volejbalu, cyklistiky, jachtingu, krasobruslení, hokeje, plavání, kulturistiky, tenisu a stolního tenisu, kuželek, sportovní oddíl tu mají i zrakově postižení.

Kuželkáři v Lovosicích kuželnu nemají, o ni přišli při povodních v roce 2002. Město jim proto přispívá na pronájem kuželny v Bohušovicích nad Ohří.
„Podpora tělovýchovy od města je velice dobrá a účelná tím, že přitáhne děti na sportoviště,“ říká Berková. Příspěvek 200 tisíc korun každoročně poskytuje i Lovochemie.

Nejdražší jsou energie
Největší částkou vyčleněnou z městského rozpočtu na provoz sportovních zařízení je 7,4 milionu korun jako úhrada veškerých energií. V souvislosti se zvyšujícími se cenami energií je suma oproti minulému roku vyšší.

V letošním roce se proto počítá s opravou a zateplením střechy basketbalové haly, na níž bylo v rozpočtu vyčleněno 1,6 milionu korun.

Náklady na běžnou údržbu sportovišť, pravidelné revize technologických zařízení, odvoz odpadu, nájezd koupaliště a podobně letos činí 1,7 milionu korun.

Podle Dany Berkové by byly úspory na energiích možné pouze tehdy, pokud by byly objekty tělovýchovy opraveny a zatepleny.

Například ubytovna zimního stadionu, panelová budova ze 70. let, byla po povodních opravena jen do výše prvního patra, tedy do míst, kam sahala voda. Investice do jejího zateplení a výměny oken od 2. patra výše vidí Dana Berková do budoucna jako priotritu.