Kvůli bezpečnosti chodců dendrologové nejprve doporučili skácet patnáct vzrostlých stromů, jejichž stav byl havarijní, prořízka větví ale ukázala, že jich nakonec bude muset být vykáceno přibližně čtyřicet.

Stromy s dutými kmeny už začaly padat samy. „Ve druhé polovině loňského roku spadla jedna z lip úplně, jedna se rozlomila poblíž autobusové zastávky. Byla ale sobota a na zastávce nikdo nestál, takže naštěstí ke zranění nedošlo. Byl to ale důvod, proč jsme sem pozvali odbornou agenturu, aby stromy prohlédla,“ vysvětluje starostka Růžena Čechová.

Dendrologický posudek ukázal, že jsou stromy přestárlé, poškozené a napadené houbami.

Předejít zranění
Práce začaly před dvěma týdny, během nich došlo například k tomu, že se při prořízce koruny jedna z hlavních větví samovolně odlomila, jeden ze stromů, o nějž pracovníci terezínské firmy TE–ST, která práce provádí, opřeli výsuvný žebřík, spadl.

Město proto nechalo lípy na náměstí znovu prohlédnout a rozhodlo, že vykáceny budou všechny stromy, které jsou ve špatném stavu. Jak potvrdil stavební technik městského úřadu Milan Antolčik, o jejich počtu může rozhodnout samo. V současné době jich je pokácena dvacítka.

Radnice tak chce předejít nedávné události, kdy padající strom zabil v centru Zlína dvanáctiletého chlapce a dalších šest lidí poranil.

„Náměstím denně procházejí stovky lidí. Do Terezína ročně přijíždí na 300 tisíc návštěvníků. Riziko, že by mohly poškozené stromy někoho zranit, je velké,“ říká terezínský zastupitel Libor Beránek.

Vysadí nové stromy
Podle zastupitele Beránka byly stromy na náměstí naposledy prořezány před 12 lety, vykácet a nahradit je novou výsadbou doporučovali památkáři už v roce 2000. Kvůli vysokým nákladům se tak nestalo.

Terezínští radní zatím uvolnili z rozpočtu 187 tisíc korun, o konečné částce podle rozsahu prací rozhodne zastupitelstvo příští pondělí. Novou výsadbu bude muset město zajistit už zřejmě napřesrok.

Předloni bylo v terezínských parcích skáceno asi čtyřicet stromů v havarijním stavu, loni tu prováděli prořízku stromů ve Smetanových sadech a parku za hotelem.

Letos bude zhruba dvacet stromů skáceno v lokalitách Kréta a Finské domky, v Českých Kopistech a Počaplech bude provedena prořízka stromů.