Na rozhodnutí soudu čeká Jiří Vykysal z Litoměřic, jenž svou vinu v přípravném řízení na policii i při výpovědi v soudní síni přiznal.

Vykysal je obžalován ze dvou trestných činů – řízení motorového vozidla pod vlivem návykové látky a ublížení na zdraví. Na Tyršově mostě v Litoměřicích v neděli 24. srpna kolem deváté hodiny ráno, krátce po celonoční návštěvě baru Desperado příjížděl ve stříbrném audi na most. Opilý přejel do protisměru a téměř čelně se srazil se Škodou Felicia. Její řidička později zemřela na následky zranění v nemocnici, na zadním sedadle utrpěla těžké zranění i její čtyřletá vnučka.

Videozáznam jasno nepřinesl

Páteční jednání u soudu mělo na programu výslechy policistů, kteří místo po havárii zajišťovali, a zhlédnutí policejního videozáznamu pořízeného na mostě několik desítek minut po nehodě. Ani tyto poslední důkazy, na jejichž předložení soudkyně trvala, však nepřinesly úplné jasno v tom, proč a kdy zmizel autosedák z felicie, v němž měla být dívenka připoutaná.

Zástupce poškozených proto trval na dalším znaleckém posudku, protože ty, které měl soud k dispozici, víceméně zpochybňovaly, že obě osoby ve vozu Škoda Felicia byly připoutané. Soudkyně však jeho požadavek neakceptovala a důkazní řízení ukončila.

Státní zástupce Jan Poláček v závěrečné řeči zdůraznil, že by se mělo věřit výpovědím dvou řidičů, kteří byli u auta první a pomáháli připoutanému děvčátku z autosedáku. Ten viděl i jeden z vyslechnutých policistů, kteří na místě nehody zasahovali.

Státní zástupce navíc argumentoval závěry další znalce, podle kterých bezpečnostní pasy ve voze Škoda Felicia nesly stopy po krátkém trhnutí, charakteristickém při nehodovém ději.

„Rodině se hrozně moc omlouvám. Pokud soud stanoví další nároky, budu se snažit rodině splnit,“ uvedl bbžalovaný řidič v krátké závěrečné řeči směrem k poškozeným.

Státní zástupce požaduje, i vzhledem k běžícímu podmíněnému trestu a předcházejícím Vykysalovým trestům, úhrnný nepodmíněný trest odnětí svobody v horní polovině trestní sazby, tedy až pět let. Současně chce, aby soud Jiřímu Vykysalovi zakázal řízení motorových vozidel na sedm roků.

To se však zdá obhajobě, která se u navrhované výše trestu snažila nasměrovat větší pozornost soudu ke znaleckým posudkům, příliš tvrdé. Obhájce oponuje, že by řidič musel po sedmiletém zákazu činnosti znovu získávat oprávnění a ztratil by návyky k řízení auta.