„Ústecký kraj je klíčovou dopravní křižovatkou, úspěšně se zde rozvíjí veřejná osobní lodní doprava a Lovosice patří mezi nejvýznamnější železniční uzly,“ odůvodnil senátor za Litoměřicko Alexandr Vondra, proč právě zde budou jednat ministři dopravy.

Dům kultury prochází úpravami

Obnova interiérů domu kultury, kde budou ministři jednat, začala už loni v létě. V celém objektu byly vyměněny podlahy – stávající koberce byly nahrazeny moderní podlahovinou vhodnou i pro alergiky, v hlavním sále byl opraven taneční parket a úpravou prošly i vstupní dveře.

V nejbližších dnech tu začne oprava vstupního schodiště, které je ve špatném stavu. Během oprav bude rozebráno a zpevněno jak jeho podloží, tak žulové desky před vchodem.

Podle vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Miroslavy Najmanové byly tyto opravy naplánovány už v minulých letech, chystaná návštěva ministrů v Litoměřicích je uspíšila.

Loni za ně město zaplatilo více než pět milionů korun, oprava schodiště má stát zhruba 580 tisíc.

„Město na jeho opravu vyčlenilo v letošním rozpočtu částku 900 tisíc korun, na základě soutěže bude nakonec pořizovací cena nižší o 320 tisíc korun,“ upřesnil investiční technik odboru školství, kultury, sportu a památkové péče Jiří Halml s tím, že práce by měly být dokončeny do 20. března.

První mezinárodní akce už v březnu

Litoměřice chystají při příležitosti ministeriády řadu doprovodných akcí. Ve dnech 26. a 27. března se bude ve zdejším domě kultury konat konference cestovního ruchu s mezinárodní účastí Stop and Stay, kterou město pořádá ve spolupráci s Ústeckým krajem.

Vyhlášena byla i fotografická soutěž na téma České středohoří, jejímž cílem bude prezentovat před Evropou krásy zdejšího regionu. Společně s ministry dopravy v dubnu do Litoměřic zavítají i jejich manželky, blízcí spolupracovníci a desítky novinářů.

„Litoměřice se tak na několik málo dní ocitnou v centru pozornosti celé Evropy. Již nyní se připravuje i doprovodný program. Například na manželky ministrů a ostatní doprovod čeká plavba lodí po Labi a relaxační odpoledne ve Mšeném-lázních. Ministři zřejmě poobědvají v litoměřickém hotelu Salva Guarda a společná závěrečná večeře pak proběhne na zámku Červený hrádek u Jirkova,“ uvedl místostarosta Jaroslav Tvrdík.

„V rámci akce se připravují dopravní omezení, podrobnosti budou včas zveřejněny,“ dodal.