Pokud změna územního plánu projde, padne funkční využití pro většinu z dvanáctihektarové plochy, schválené v územním plánu obce z roku 2005 pro areál cyklokrosu a motokrosu.

Vlastníkem pozemků určených pro výstavbu sportovního arálu je firma Monera s.r.o. bývalého kamýckého starosty Karla Kučery, který byl loni na podzim kvůli připravovanému projektu odvolán z funkce starosty obce. Z vedení obce odešel po šestnácti letech.

Podle členů občanského stružení Nemo (Ne motorkám), kteří dlouhodobě bojují proti pořádání většího počtu motokrosových závodů na Kamýku, byl důvodem pro odvolání starosty střet zájmů. Byl totiž zároveň majitelem pozemků, budoucím investorem a členem zdejšího motoklubu Bezinka.

Upozorňovali na znehodnocenou krajinu CHKO, zvýšenou hlučnost a prašnost zasahující i do vzdáleného okolí.

Podle nového starosty Kamýku Petra Soldatka, který je dva roky zastupitelem a zároveň byl místostarostou obce, je připravovaný projekt pro Kamýk nepřijatelý. „Bylo nám prezentováno, že se bude v areálu každý den jezdit, vznikne tam benzinka, depo, tribuny, hotel. V takovém rozsahu je pro nás tato aktivita nepřijatelná,“ zdůraznil.

S návrhem změny územního plánu nakonec souhlasilo šest ze sedmi členů zastupitelstva. Proti byl jen bývalý starosta Karel Kučera.

Jak říká, pro firmu by to znamenalo ztrátu investice. „Buď územní plán projde bez změny, nebo obec zažalujeme za zmaření podnikatelského záměru,“ potvrdil Kučera.

Důvodem, proč podle něj byly pozemky pro výstavbu areálu vytipovány a následně před dvěma lety schváleny v územním plánu, bylo zabránit černým jízdám v katastru obce a regulovat jízdy motorkářů.

I když zřejmě ne natrvalo, motokros se bude na Kamýku jezdit i letos. Starosta Soldatek se na tom dohodl s motoklubem Bezinka.

„Pokud se tu budou motorkáři maximálně snažit omezit jízdu načerno, jsme ochotni jejich závody, které zde začali pořádat, dvakrát ročně tolerovat,“ říká starosta. „V žádném případě nejsme proti cyklokrosu. Motokros tu ale natrvalo nechceme,“ dodává.

Přestože příznivci motokrosu mohou v těchto dnech podávat k projednávanému návrhu změny územního plánu připomínky, zastupitelstvo obce nehodlá ustoupit.