To vše má na svědomí čtyřiašedesátiletý muž z Prahy, kterého kontrolovala v noci ze soboty na neděli společná hlídka městského strážníka a státního policisty v Třebenicích.

Vyhrožoval policistům

Podle zjištění Deníku má jít o Rudolfa Zumra, zastupitele Prahy 16 za Českou stranu sociálně demokratickou. Právě svým údajným politickým vlivem vyhrožoval zasahujícím policistům.

„Řidič byl velice arogantní, již při prvním kontaktu bylo zřejmé, že je silně podnapilý, což později potvrdilo měření. Muž se bránil všem úkonům ke kterým jsme jej vyzvali, vyhrožoval tím, že má známé v ČSSD a že zařídí, abychom přišli o práci, pokud jej okamžitě nenecháme jet dále,“ přibližuje Tomáš Rotbauer, třebenický městský strážník, který na místě zasahoval.

Podle Veroniky Hyšplerové, mluvčí severočeské policie, vše začalo v sobotu ve 23:15 v Třebenicích při běžné silniční kontrole, kdy smíšená hlídka zastavila tmavý Ford Focus. Po několika minutách, kdy řidič odmítal spolupracovat, jej zasahující policisté vyzvali k provedení orientační dechové zkoušky.

„Ta ukázala více než dvě a půl promile alkoholu v dechu. Muž byl proto vyzván k odstavení vozidla a k sepsání protokolu na lovosickém obvodním oddělení. Protože i nadále kladl odpor a byl agresivní, byla mu nasazena služební pouta a byl odvezen na obvodní oddělení,“ přibližuje mluvčí.

Po přibližně dvou hodinách, kdy byl sepisován protokol, byl muž propuštěn. Za několik minut na třebenického strážníka čekalo velké překvapení. Muž se totiž vrátil ke svému vozu a pokračoval v jízdě.

„Při hlídce ve městě jsem zjistil, že dříve zastavený Ford je opět v pohybu. Použil jsem proto výstražných světelných a zvukových signálů, aby řidič zastavil. Ten však této výzvy neuposlechl a zvýšenou rychlostí pokračoval dál. Po několikakilometrové zběsilé honičce na čerstvě napadaném sněhu a úzkých silnicích, kdy ohrožoval na životě nejen sebe a svou přítelkyni na sedadle spolujezdce, ale i ostatní účastníky silničního provozu, se jej podařilo zastavit,“ říká Tomáš Rotbauer.

Jak dále uvedl, muž byl opět velice agresivní a kladl odpor. „Za pomoci donucovacích prostředků byl muž nejprve převezen opět na lovosické obvodní oddělení a následně do litoměřické cely předběžného zadržení,“ dodává třebenický strážník. Navíc hlídka zjistila, že automobil, se kterým Rudolf Zumr jel, měl neplatnou technickou prohlídku.

Peněžitý trest, zákaz řízení

Z cely měl být propuštěn v neděli v poledne. Celou věc nadále vyšetřuje Policie ČR. Již nyní je však jisté, že muž čelí podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za to mu podle Veroniky Hyšplerové hrozí peněžitý trest, případně zákaz řízení na jeden rok. Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a moči muž odmítl.

Ke kauze se Rudolf Zumr, mimo jiné člen vedení Okresního výkonného výboru ČSSD v Praze 5, odmítl vyjádřit. Podle Ondřeje Macury, mluvčího České strany sociálně demokratické, bude celá věc řešena také uvnitř ČSSD. „Je to lidské pochybení, které se bude řešit na stranické úrovni v daném obvodu,“ řekl Ondřej Macura.

Mluvčí pražské nemocnice Motol, kde má být Rudolf Zumr zaměstnán, Eva Jurinová potvrdila, že se jedná o jejich pracovníka. „Není u nás ale zaměstnán jako lékař ani zdravotník,“ sdělila s tím, že dále se k případu nebude vyjadřovat, jelikož se stal mimo pracovní dobu a prostor nemocnice.