„K chřipkovému prahu, který představuje dva tisíce nemocných na 100 tisíc obyvatel, se neblížíme. V současné době je to 1383 případů na 100 tisíc lidí,“ řekla litoměřická hygienička Ladislava Matějíčková.

Chřipkové epidemie se objevují každoročně, obvykle v období měsíce ledna až března. Současné teplotní výkyvy nahrávají nachlazení i chřipce.
Podle lékárníků se v průběhu ledna poptávka po přípravcích na chřipková onemocnění zvýšila. Upozorňují však, že přípravky, které zvyšují imunitu člověka, je potřeba užívat dlouhodobě a mají význam především u lidí s prokazatelně sníženou imunitou organizmu.

„V těchto dnech si lidé spíše preventivně kupují léky, které potlačují příznaky chřipky, aby měli něco doma, když na ně chřipka přijde. To znamená klasické léky na teplotu, na kašel, kapky do nosu a podobně,“ říká litoměřický lékárník Tomáš Kruncl z lékárny Bílá růže.

Účinných preventivních přípravků přímo na chřipku přitom kromě očkování moc není. „Mnohem více tady pomáhají preventivní opatření, a to především snaha vyhnout se místům se zvýšenou koncentrací lidí a tedy i vysokým rizikem kapénkové infekce. Správná životospráva s pestrou stravou a dostatkem pohybu by měla být samozřejmostí nejen v období hrozící chřipkové epidemie. A především lidé, u nichž se již chřipka projevila, by měli zůstat doma. Jedině tak se dá šíření infekce zmírnit,“ upozorňuje Tomáš Kruncl.

Prodej léků s pseudoefedrinem bez omezení

Původní záměr ministerstva zdravotnictví umožnit od 1. ledna 2009 výdej některých léků pouze po předložení občanského průkazu a centrální evidence takovýchto výdejů se zatím v praxi neuskutečňuje.

Do této nové kategorie spadají mimo jiné také léky, které obsahují pseudoefedrin, a dají se tak zneužít na výrobu pervitinu. Jedná se o Modafen, Nurofen Stop Grip, Paralen Plus a Panadol Plus Grip, které se běžně používají při nemocech z nachlazení.

Zatím se tedy u těchto přípravků nic nemění – vydávat je může stále i farmaceutický asistent a vydávané množství není nikde taxativně určeno.
Zákon o léčivech pouze jasně definuje, že farmaceut a farmaceutický asistent přípravek nevydá při podezření na jeho zneužití.

„Když si tedy přijde člověk pro deset balení, nebo chodí 5x týdně pro dvě, tak mu je nevydáme. Lékárníci mají během let takovou praxi, že ve většině případů poznají člověka, který tyto léky zneužívá, už ve dveřích,“ říká Tomáš Kruncl.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím systém nespustil. „Vzhledem k nutnosti změn registrace očekáváme, že omezení výdeje těchto přípravků nastane nejdříve od 1. dubna 2009,“ potvrdila lékárnice a majitelka litoměřických lékáren Bílá růže a Orchidej Miroslava Čapková.