Místní šetření
Konkrétní podobu návrhu nyní připravují pracovníci odboru, definitivní verzí by se pak měli zabývat litoměřičtí zastupitelé na svém jednání ve čtvrtek. I přesto jsou úředníci připraveni se jako příslušný městský úřad o týraná zvířata postarat.

„Pracovníci odboru byli na místě na místním šetření, mají velice přesnou představu o tom, jaká je realita. Nemohou však konat, dokud neobdrží vyjádření Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj (KVS), která oficiálně potvrdí týrání,“ vysvětluje Eva Břeňová.

K týrání došlo
Podle pátečního sdělení Petra Pilouse z KVS však již bylo tímto úřadem vydáno rozhodnutí o tom, že ve zmíněném chovu skutečně k týrání došlo a příslušný protokol byl již odeslán na litoměřický městský úřad k dalšímu řešení situace, mimo jiné k přestupkovému řízení s chovatelem.

Po doručení protokolu na litoměřický městský úřad tak úředníci nejspíše zasáhnou a odeberou týraná zvířata jejich chovateli. Částku, se kterou pro vyřešení této situace počítají, nechtěla Eva Břeňová specifikovat s tím, že se o její výši dosud nejednalo. „Pokud k odebrání ovcí opravdu dojde, tak jejich péči a ustájení uhradí město Litoměřice. Po majiteli chovu pak bude tuto částku vymáhat,“ upřesnila.

Přísný dohled
V současné době je chov Josefa Höniga pod přísným dohledem inspektorů KVS. Na louky nad Lbínem nyní zajíždějí na kontroly každý den. „Tento případ rozhodně nepustíme. Zmíněný chov se buď napraví, nebo tam nebude,“ říká rozhodně Petr Pilous.

VŠECHNY ČLÁNKY O TÉTO KAUZE! KLIKNĚTE NA ODKAZY VPRAVO!

Většina nápravných opatření, která KVS majiteli nařídila, byla podle něj splněna a to alespoň v minimální podobě. Inspektoři však seznam nápravných opatření v průběhu uplynulého týdne dále doplnili. „Ovce by tuto zimu měly přežít, jde ale o jehňata, která tam nyní přicházejí na svět. O ta musí být citlivě postaráno tak, aby přečkala zimu,“ vysvětluje Petr Pilous.

Další kontroly
Kromě každodenních kontrol z KVS se na Lbín chystají také inspektoři z České plemenářské inspekce, která se bude zabývat právě narozenými jehňaty.
Podle odborníků má kromě toho chovatel, který se zapíše týráním zvířat, pramalou šanci na získání nejrůznějších dotací, které jsou v současném systému, nastaveným v Evropské unii, nezbytné pro chod každé farmy a každého zemědělského podniku.