Největším poskytovatelem sociálních služeb v okrese je Centrum sociální pomoci Litoměřice, příspěvková organizace Ústeckého kraje, pod níž patří devět těchto zařízení se zhruba 750 klienty.

S jakými dopady budou muset počítat, zatím ředitel Karel Reissmüller neupřesnil. „Stále jde pouze o návrh dotace,“ věří, že se nejedná o konečné rozhodnutí, Reissmüller.

Pokud by ale stát dotaci v požadované výši přece jen neposkytl a pokud by přitom měla být zachována kapacita těchto zařízení, stávající úroveň kvality a objem poskytovaných služeb, musel by podle něj pomoci kraj. Přinejmenším by v nich letos nebyly zahájeny plánované opravy a rekonstrukce (s výjimkou těch, na které byla schválena dotace).

Jak uvedla krajská radní pro oblast sociální péče Jana Ryšánková, kraj má prozatím v rozpočtu rezervu ve výši 60 milionů korun, která ovšem současný avizovaný propad pokryje sotva z jedné třetiny.

„Bez finanční pomoci státu, která byla skokově o téměř 62 procent snížena, nelze zajistit v krajských zařízeních provoz takovým způsobem, aby nebyla ohrožena poskytovaná péče,“ sdělila radní, která se s razantním snížením dotací nehodlá smířit a s ministerstvem práce a sociálních věcí bude dále jednat.

„Budeme chtít částku dofinancovat alespoň do stavu minulého roku. A to nemluvím o nárůstu nákladů, energií a podobně. Situací se bude zabývat i Asociace krajů, jež pravděpodobně připraví vůči ministerstvu společný postup.“