„Šli jsme do náhradní rodinné péče s elánem a nasazením. Přečetli jsme spoustu odborné literatury. Pěstounství je myšlenka moc pěkná, i když trochu naivní. Realita je jiná. Úplně vás semele. Myslíte si, že si vezmete dítě, dáte mu lásku a domov a že to bude fungovat. Přitom se potýkáte s tím, co si děti geneticky nesou v sobě. O to větší radost vám pak dělají jejich pokroky. A fakt, že vám přirostly k srdci,“ říká mladá maminka.

Založili sdružení
Pěstoun je vychovatel. Podobně jako ve školní družině má děti svěřené a musí se jich umět i vzdát – někdy totiž může dojít i k situaci, kdy se dítě vrací do své původní rodiny.

Každá vznikající náhradní rodina potřebuje psychosociální podporu, která je funkční zejména prostřednictvím občanských sdružení a nadací – kontinuální vedení jak náhradních rodičů, tak dětí přijatých, ale i dětí biologických.

Z tohoto důvodu založily pěstounské rodiny z Litoměřicka občanské sdružení Domov dětem a chtějí vytvořit síť služeb sloužících rodinám v tomto regionu.

„Počínaje respitním (úlevovým) zařízením, prvním svého druhu v Ústeckém kraji, vybudováním půjčovny sportovního náčiní, materiální podporou dětí a rodin a především také kontinuální prací s dětmi a dospělými prostřednictvím muzikoterapie, dramaterapie a arteterapie,“ vysvětluje Olga Zieglerová, předsedkyně sdružení.

Kola, lyže, brusle
Respitní zařízení je takové, kde by bylo možno děti z náhradních rodin po určitou dobu ponechat, aby si mohli rodiče odpočinout a aby mohli načerpat sílu pro další práci. Mohli by ho využívat i v případě nutnosti, například nečekané události, jakou je pohřeb či pobyt v nemocnici. Ne u všech totiž funguje podpora širší rodiny.

„Zakládáme půjčovnu sportovních pomůcek. Pěstounské rodiny v naší republice nejsou státem podporovány v takové míře, aby mohly svým dětem dopřát například lyžování. Často si nemohou dovolit koupit všem dětem ani vlastní kolo. Sháníme sponzory a dárce, kteří by měli dobrý pocit, že sportovní náčiní, které už jejich děti nepotřebují, ještě někomu posloužilo. Najdou nás na internetu – www.domovdetem.net,“ dodala Zieglerová.

Setkání pěstounských rodin organizuje například i Městský úřad Litoměřice. „Dospělým i dětem nabízíme příležitost být spolu, vyměnit si zkušenosti a podělit se o radosti i starosti,“ poukázala při jednom z víkendových setkání sociální pracovnice městského úřadu Simona Barčíková.