Udělali byste to také?
Vraťme se do neděle 24. srpna loňského roku na Tyršův most v Litoměřicích. Kolem deváté hodiny ráno příjíždí ve směru od Terezína stříbrné audi. Opilý řidič přejíždí do protisměru a téměř čelně se srazí se Škodou Felicia. Jeho řidička, která později umírá na následky zranění v nemocnici, veze v autě i svou čtyřletou vnučku. Vozidlo jedoucí za fabií okamžitě zastavuje a jeho řidič, stejně jako šofér dalšího auta, běží k místu havárie. Jsou to 33letý majitel krejčovství Andrej Amirov a 41letýJan Balon, který je řidičem z povolání.

„Dívka byla v takovém šoku, že ani neplakala, tekla jí krev po obličeji a kdyby nebyla připoutaná v sedáku, nemohla by ten náraz přežít,“ vyprávěl Andrej Amirov. „Zběžně jsme ji prohlédli, jestli dýchá a sledovali jsme jí až do příjezdu záchranky,“ doplnil zachránce. Stav dívenky byl velmi vážný, a tak ji sanitka odvezla na jednotku intenzivní péče do nemocnice v Ústí nad Labem. Dnes už je naštěstí v pořádku.

Za Jana Balona, který byl služebně v jižních Čechách, ocenění Gentleman silnic a značkové hodinky převzala jeho přítelkyně Eva Nováková. V květnu čekají potomka a příhoda, která se stala vloni v létě, možná bude mít vliv i na něho. „Pokud se nám narodí holčička, tak to bude Sára, protože tak se jmenuje dívenka, které oba zachránci pomohli,“ svěřila se Eva Nováková.

První v letošním roce
Profesionální řidič z Litoměřic a Ukrajinec, který v Česku žije od roku 1997, jsou v pořadí 47. a 48. Gentlemanem silnic. První ocenění v roce 2009 za záchranu lidského života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu se proto předávalo v pobočce České pojišťovny v Litoměřicích.

Prvním novodobým hrdinou silnic, kterého ČP společně s Policií ČR ocenila, se před čtyřmi roky stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění získalo 48 lidí na 28 místech celé České republiky. Jedním z moravskoslezských zachránců byl i bývalý narkoman, který cestou na doléčovací stacionář zachránil život dvěma malým dětem.

S tímto projektem ČP vstoupila do Evropské charty bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích EU evidují ročně na 40 tisíc obětí silničních havárií.