Kvůli jeho výstavbě musel zmizet kus živého plotu, který tvořil ochrannou bariéru mezi domem a frekventovanou silnicí. Dvě ze tří jeho místností teď nejsou nijak chráněny a od retardéru, přes který se denně valí stovky aut, je dělí jen šířka chodníku.

Retardér s plynulým nájezdem nepředstavuje pro řidiče žádnou překážku. „Povolenou padesátikilometrovou rychlost v obci překračují, natož aby zde dodržovali stanovenou třicetikilometrovou rychlost. Když pak nákladní auta dopadnou plnou vahou za retardérem na silnici, dům se otřásá a praská. Výfukové plyny z rozjíždějících se aut nám pak nedovolují dům řádně větrat,“ zlobí se Marcel Jamrich.

Druhý z retardérů, který byl postaven na opačném konci obce, má mít špatně provedený odtokový žlab, který neodvádí vodu. U domu Josefa Nováka tak po deštích vzniká hluboká kaluž, která jednak brání chodcům pokračovat v cestě po chodníku, jednak mu projíždějící auta vodou z kaluže znečištují omítku na sloupcích u domu.

„Výsledek celého díla se minul účinkem. Retardéry jsou z mého hlediska špatně udělané a nedostačující,“ míní oba muži.

Protože nejsou sami, začali nespokojení obyvatelé Mlékojed podepisovat petici, ve které žádají litoměřický odbor dopravy, aby dopravní situaci v obci řešil. Jen během neděle ji podepsalo 52 lidí. „Žádáme o komplexní řešení situace s ohledem na výše uvedené faktory. Chceme tu bydlet a žít,“ uvádějí v ní.

Starosta Mlékojed Vladimír Kopřiva upozornil podle svých slov na problém „přepůlit domek retardérem“ technika odboru dopravy i zástupce zhotovitele stavby na schůzce, která probíhala ještě před samotnou výstavbou obou retardérů. „Řekli mi, že to nejde jinde vybudovat a určili právě toto místo,“ tvrdí starosta.

Vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu v Litoměřicích Ivo Perna se o stížnosti dozvěděl v pondělí od litoměřického Deníku. Jak potvrdil, chystá se ji prověřit.

„Spolu s naším technikem se osobně pojedu přímo na místo přesvědčit o závažnosti problému, abychom mohli posoudit, zda bude možné nalézt nějaké nápravné řešení,“ přislíbil Perna.