Zvířata nemají k dispozici žádný úkryt před nepříznivým počasím, ani tekoucí vodu. „To, co se tady děje, je opravdu nechutné. Nechápu, jak se takto může někdo chovat ke zvířatům,“ říká Petr Mráček, člen zdejší myslivecké stráže.

Zvířata nyní přežívají v extrémních podmínkách. Jen v pondělí ráno bylo v místě, kde žijí, –14°C. Na místě je navíc odhadem 15 kusů uhynulých nebo umírajících jehňat, která nemají v tomto počasí šanci přežít. Ještě zaživa mladá jehňata napadají hladoví krkavci. Nohy jim okusuje také kůň, který je součástí stáda.

Podle majitele stáda není nic divného na tom, že zvířata žijí venku bez přístřeší v těchto podmínkách. „Ovce na zimu nestříháme, pokud mají dostatek potravy, tak pro ně není problém žít v současných teplotách. Je to praxe běžná na celém světě,“ tvrdí Josef Hönig, majitel stáda. Problémem jsou podle něj v těchto podmínkách rodící se jehňata. „O tom, zda jsou ovce březí, nebo ne, jsme bohužel nevěděli. V průběhu roku nám utekly a na sousedním katastru se dostaly ke stádu, kde je také beran. Naše berany máme izolovány. Reprodukci řídíme tak, aby jehňata přicházela na svět v jarních měsících. Toto je mimořádná událost.“

Podle Petra Pilouse z Krajské veterinární správy jsou však tyto podmínky pro život ovcí nepřípustné. „V těchto podmínkách ovce prostě žít nemůže. Zvířata musejí mít přístřešky, případně nějaké kryty, kde se mohou schovat před nepříznivým počasím. Rozhodně však musejí mít dostatek vody. To zde nemají,“ uvedl Petr Pilous.

V pondělí vyrazili na místo také inspektoři Krajské veterinární správy pro Ústecký kraj, kteří ihned učinili patřičné kroky. „Majitel stáda k nám bude pozván na jednání. Došlo zde s vysokou pravděpodobností k týrání zvířat. Situace musí být neprodleně řešena. Od nás dostane majitel pokyny, jak má nyní postupovat. Dále situaci předáme příslušnému obecnímu úřadu, kde bude celá věc řešena v přestupkovém řízení,“ popsal Petr Pilous.

Podle informací Deníku se o situaci stáda ovcí na pastvinách v okolí Lbína začala zajímat také Policie České republiky.

Není to prý poprvé
Podle některých místních obyvatel tato situace není zdaleka ojedinělá a opakuje se téměř každou zimu. „Před třemi lety jsme zde napočítali několik desítek uhynulých jehňat,“ uvedl jeden ze zdejších obyvatel, který si nepřál uvést své jméno.

Některým zdejším lidem kromě špatného zacházení se zvířaty vadí také to, že může být ohroženo i jejich zdraví. „Všichni tu máme studny, bojíme se o kvalitu vody. Z minulých let už víme, že ne vždy majitel stáda uhynulé kusy likviduje tak, jak se má, tedy v kafilerii. Několik mrtvých jehňat jsme v minulosti nalezli na okraji pastvin v hromadách nezužitkovaného sena,“ říká další z místních.

Kauzu kolem otřesného zacházení s hospodářskými zvířaty nad Lbínem budeme i nadále sledovat.