Rybáři proto odložili pruty a vyrazili vysekávat otvory do zamrzlých rybníků.

„V takto silných mrazech chodíme vysekávat denně, případně obden. V našem revíru například na Havraní ostrov na Labi, na píšťanskou pískovnu a na další místa,“ vysvětlil Jaroslav Durček, jednatel lovosické místní skupiny Českého rybářského svazu.

Nebezpečný metan
Jak doplnil Michal Řepík, jeden z lovosických rybářů, pro ryby v současné době není nejnebezpečnější nedostatek kyslíku, ale metan, který z vody nemůže odcházet.

„Díry do ledu sekáme především kvůli metanu. Kvůli němu by se ryby mohly ve vodě udusit. Je důležité, aby vysekané díry byly v dostatečném množství a velikosti vzhledem k rozloze vodní plochy, kde je vysekáváme, a kolik je tam přibližně ryb,“ přiblížil Michal Řepík.

Rybáři se nyní soustřeďují především na chovné rybníky a další stojaté vody. „Náš okres je specifický tím, že tu převládají revíry na tekoucí vodě, díky Labi,“ říká Jaroslav Durček.

Teploty zatím neklesly tak hluboko a netrvají delší dobu, aby zamrzlo i Labe. I když v takovém případě by podle Řepíka nebylo nezbytně nutné prosekávat díry v řece.

„Ryby by přežily. Například v zamrzlém rybníku, přes který protéká potok, přežijí zhruba 30 dní, aniž by bylo nutné vysekávat otvory."

V místě vysekání otvorů se shlukuje větší množství ryb. Rybáři upozorňují, že lov je v tomto případě přísně zakázaný zákonem.

„Lov na dírkách, jak se tato forma lidově nazývá, je povolený jen na vybraných revírech. V našem dosahu je to například račický kanál, kde byli v nedávné době vysazeni pstruzi,“ sdělil Durček.