Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybníky a nádrže zamrzají, rybám hrozí smrt udušením

Litoměřicko -V důsledku silných mrazů, které v současných dnech zasáhly Litoměřicko, jsou v nebezpečí života ryby v rybnících a nádržích. Těm totiž hrozí smrt udušením, protože kvůli silné vrstvě ledu na hladině z vody neodchází metan a ryby nemají kyslík.

7.1.2009
SDÍLEJ:

VRSTVA LEDU. Rybáři musejí nyní vyrážet i každý den vysekávat otvory do zamrzlých rybníků a nádrží, jinak by se ryby udusily. Na snímku je lovosický rybář Michal Řepík při vysekávání těchto otvorů do zamrzlé sulejovické nádrže. Foto: Karel Pech

Rybáři proto odložili pruty a vyrazili vysekávat otvory do zamrzlých rybníků.

„V takto silných mrazech chodíme vysekávat denně, případně obden. V našem revíru například na Havraní ostrov na Labi, na píšťanskou pískovnu a na další místa,“ vysvětlil Jaroslav Durček, jednatel lovosické místní skupiny Českého rybářského svazu.

Nebezpečný metan
Jak doplnil Michal Řepík, jeden z lovosických rybářů, pro ryby v současné době není nejnebezpečnější nedostatek kyslíku, ale metan, který z vody nemůže odcházet.

„Díry do ledu sekáme především kvůli metanu. Kvůli němu by se ryby mohly ve vodě udusit. Je důležité, aby vysekané díry byly v dostatečném množství a velikosti vzhledem k rozloze vodní plochy, kde je vysekáváme, a kolik je tam přibližně ryb,“ přiblížil Michal Řepík.

Rybáři se nyní soustřeďují především na chovné rybníky a další stojaté vody. „Náš okres je specifický tím, že tu převládají revíry na tekoucí vodě, díky Labi,“ říká Jaroslav Durček.

Teploty zatím neklesly tak hluboko a netrvají delší dobu, aby zamrzlo i Labe. I když v takovém případě by podle Řepíka nebylo nezbytně nutné prosekávat díry v řece.

„Ryby by přežily. Například v zamrzlém rybníku, přes který protéká potok, přežijí zhruba 30 dní, aniž by bylo nutné vysekávat otvory."

V místě vysekání otvorů se shlukuje větší množství ryb. Rybáři upozorňují, že lov je v tomto případě přísně zakázaný zákonem.

„Lov na dírkách, jak se tato forma lidově nazývá, je povolený jen na vybraných revírech. V našem dosahu je to například račický kanál, kde byli v nedávné době vysazeni pstruzi,“ sdělil Durček.

Autor: Michal Závada

7.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nový kabát ZŠ Antonína Baráka.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Kapucínská ulička je roky zavřená. Teď by v ní mohli chodit turisté

Litoměřice - Místní podnikatel volá po zprůchodnění uličky v historickém centru Litoměřic. Radnice jeho návrh posuzuje.

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Litoměřicko, Podřipsko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

Diplomacie i cit pro řešení problémů. Ženy míří do vysoké politiky

Ústecký kraj - Ženy na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny tvoří v Ústeckém kraji celkem 29 %, průměr České republiky je 28 %. 

Škody od vandalů na hřištích budou město stát až 100 tisíc

Lovosice - V Lovosicích vandalové ničí dětská hřiště opakovaně. Některé herní prvky budou raději nahrazeny jinými, které se nedají tolik poničit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení