Úředníci však upozorňují, že lidé se mohou vyhnout úhradě desetitisícového poplatku za přihlášení starších motorových vozidel i v roce 2009. „Podle nového metodického pokynu ministerstva dopravy lze přihlásit vozidlo za podmínek jako v roce 2008 tehdy byl–li prodej zahájen právě v roce 2008, což znamená, že by do konce loňského roku muselo být vozidlo odhlášeno na nového majitele,“ přiblížil Josef Németh z odboru dopravy lovosického městského úřadu.

Velké rozdíly
U starších vozidel bez katalyzátoru, tedy přibližně do roku výroby 1990, je rozdíl v poplatku za přihlášení výrazný. Do konce roku 2008 byl totiž tento správní poplatek ve výši osmi set korun. Počínaje prvním lednem 2009 vstoupila v platnost novela zákona o odpadech, která zavádí takzvanou ekologickou daň, ta stanovuje, že se poplatek v případě těchto vozů zvyšuje z osmi set korun na deset tisíc.

U novějších vozů je tento poplatek odstupňován v závislosti na tom, jakým je vůz vybaven zařízením, které minimalizuje jeho negativní dopady na životní prostředí. Novela pochází z dílny ministerstva životního prostředí.

„Původních majitelů vozů se novela nijak nedotkne. Opatření v novele zákona směřuje k tomu, aby potencionální kupci starších vozidel, neplnících alespoň emisní normu EURO 3, svůj záměr přehodnotili a koupili si raději vozidlo novější, šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětlil Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Řada lidí ve frontách na odborech dopravy byla poslední den v roce jiného názoru. „Jsem rád, že tu mají otevřeno na silvestra, jindy jsem se sem totiž kvůli práci nedostal. Ty poplatky se mi nelíbí, jejich zavedení ohlásili pozdě a lidem teď nezbývá než si tady vystát ty fronty. Myslím si, že od nového roku už se starší automobily nevyplatí prodávat. Poplatky jsou hodně tvrdé,“ namítal jeden z Lovosičanů, který trávil silvestrovské dopoledne ve frontě na zdejším odboru dopravy.

Silvestr pomohl
Podle Jiřího Boučka, vedoucího odboru dopravy v Lovosicích se úřední hodiny o silvestra rozhodně pomohly. „Přišlo hodně lidí, často se jednalo o dohánění starých restů, ovšem je pravda, že informace o poplatcích přišly opravdu celkem pozdě. Jsme rádi, že jsme lidem mohli takto vyjít vstříc,“ dodal Jiří Bouček.