Bakeš, Matek, Urban

Josef Bakeš (ODS), Luboš Matek (UPR) a Vladimír Urban (SPZ). To jsou jména tří roudnických zastupitelů, kteří od čtvrtečního večera vedou vedou zdejší radnici. Starostou byl zvolen občanský demokrat Josef Bakeš, který v čele města vystřídal Zdeňka Kubínka, rovněž z Občanské demokratické strany.

Ve městě tak po dvou letech od voleb došlo k zásadní změně. Na místo dosavadní spolupráce Občanské demokratické strany, České strany sociálně demokratické a Komunistické strany Čech a Moravy, která byla navázána krátce po volbách 2006 nastupuje koalice ODS s politickým uskupením Společně pro změny a Unie pro Roudnici, oba subjekty se profilují jako pravicově orientované.

Na změně ve vedení města tedy nejvíce ztratili sociální demokraté a komunisté, kteří se účastnili vlády a nyní odcházejí do opozice. Ve vedení města tyto strany reprezentovali místostarostové Eva Bulasová (ČSSD) a Miroslav Pém (KSČM).

Podle nově zvoleného starosty Josefa Bakeše nová podoba rady města a rozdělení tří klíčových pozic na radnici lépe odpovídá výsledku voleb z roku 2006.

„Současná koalice má podle výsledku voleb patnáct křesel v zastupitelstvu,“ vypočítává Josef Bakeš, který byl zvolen jedenácti hlasy, tedy nejtěsnější možnou většinou v jednadvaceti­členném roudnickém zastupitelstvu­. Samotný průběh jednání zastupitelů byl bouřlivý a z počátku jej provázela řada procedurálních a legislativních nejasností.

Patrně největší kritiku si vysloužila samotná forma odvolání čelních představitelů radnice. Návrh na odvolání byl totiž předložen bez důvodové zprávy. Pro samotné odvolání pak hlasovali zastupitelé za Unii pro Roudnici, Společně pro změny, a s nimi Josef Bakeš z ODS a Jana Fraňková z ČSSD.

Po svém odvolání Zdeněk Kubínek mimo jiné uvedl, že město předává „jeho tým“ ve skvělé kondici. „Město novému vedení předáváme zdravé, s šedesátimili­onovým přebytkem rozpočtu, s 27 miliony ve fondu budoucnosti a stomilionovou dotací na opravu a rozšíření školy a regeneraci centra města,“ shrnul odcházející starosta pro Deník.

Kolegové z ODS

K samotné formě odvolání a skladbě negativních hlasů pro sebe a své dva místostarosty uvedl: „Vždy je nejsmutnější, když člověka podrazí jeho kolega.“

Narážel tím na fakt, že novým starostou je Josef Bakeš z ODS. Ten se však spolupráce s dnes již bývalým vedením radnice nevzdává. „Věřím, že budeme moci spolupracovat. Zdeněk Kubínek má spoustu znalostí o městě a jeho okolí,“ uvedl Josef Bakeš.

Konec se nekonal

Po dramatickém začátku pokračovalo jednání zastupitelů připraveným programem až téměř do jednadvaceti hodin, kdy bylo při předčítání návrhu závěrečného usnesení přerušeno kvůli tomu, že z původně přítomných 19 zastupitelů bylo v sále jen 10. Zastupitelstvo bylo tedy neusnášeníschopné a bylo starostou přerušeno. Nové musí být ze zákona vyhlášeno do dvou týdnů.

Výsledek čtvrtečního jednání zastupitelstva jasně ukázal, že politická situace v Roudnici nad Labem je stále „horká“ a přinesla zásadní změnu. Například oba místostarostové se coby členové opozice více než rok a půl neúčastnili veřejných jednání zastupitelstva, nyní usedají do vedení města. Naopak řadovým zastupitelem se stává Zdeněk Kubínek, který v čele Roudnice nad Labem stál přes deset let.

Josef Bakeš v závěru ujistil, že nový tým ve vedení města nechystá žádné propouštění ani vyřizování účtů. „Rozhodně se nechystáme dělat nějaké čistky na městském úřadě, jak se proslýchá,“ uvedl nový starosta.

Josef Bakeš se zúčastní on–line rozhovoru se čtenáři Deníku. Stane se tak 7. ledna 2009 od 10 do 11hodin.