Spoje zajišťoval Středočeský kraj
Děti autobusy dojíždějí do základních škol v Roudnici nad Labem a v Horních Beřkovicích. „Kvůli novým jízdním řádům se děti nedostanou do školy. Když už je sem rodiče dovezou, nedostanou se zase zpět domů, protože byly zrušeny i spoje, které odjížděly po vyučování,“ potvrdila Deníku Marcela Sekerová, ředitelka ZŠ v Horních Beřkovicích. Ta podle slov tiskové mluvčí Ústeckého kraje Veroniky Kindlové o vzniklé situaci informovala pracovníky odboru dopravy až toto pondělí.

„Tím, kdo uvedené spoje zrušil, není Ústecký kraj. Dopravu na zmíněných zrušených spojích zajišťoval komerční dopravce, který měl navíc licenci od Středočeského nikoli Ústeckého kraje. Jedná se totiž o spoje, které hranice těchto krajů překračují. Ústecký kraj z tohoto důvodu o zrušení spojů dokonce vůbec nevěděl,“ vysvětlila Veronika Kindlová.

Ústecký kraj, jak zdůraznila chce samozřejmě celou nepříjemnou situaci řešit a chybějící dopravu zajistit. „Objednání autobusů ze strany kraje, které nahradí zrušené spoje, bude na svém lednovém zasedání projednávat Rada Ústeckého kraje,“ ubezpečila mluvčí.

Snahy kraje co nejdříve nastalou nepříjemnost řešit si cení starostka Ctiněvsi Marta Micurová. Podle ní na poradě v září letošního roku krajští úředníci o zrušení spojů nehovořili.

„Říkali, že se nic nezmění. Myslím, že teď šlo o špatnou komunikaci mezi dvěma krajskými úřady. Kdyby to v Ústí věděli, určitě by situaci řešili. Krajští radní se mají sejít 14. ledna,“ přidala konkrétní termín jednání, po němž by mělo být jasno.

Ráno dříve stavěl autobus, kterým odjížděli školáci, ve Ctiněvsi dvakrát. V sedm hodin odjel přes Černouček do Horních Beřkovic, kde se otočil a v 7.20 už nabíral ty, kteří mířili do Roudnice nad Labem. Teď ale mají žáci bydlící ve Ctiněvsi, mezi nimiž jezdí do školy i šest prvňáčků, smůlu. Jezdí jen jeden autobus, který se hned druhý den po změně podařilo zajistit starostovi Horních Beřkovic Václavu Fouskovi se soukromým dopravcem. A ten je pochopitelně přeplněný, když bere pasažéry, kteří dříve ráno odjížděli z obce nadvakrát.

Problémem je i cesta ze školy
Mezi cestujícími prvňáčky je dcera Hany Štruplové, která dojíždí do 1. základní školy v Roudnici nad Labem. „Školní autobus jednoznačně chybí. Dceři se zkomplikovala i cesta domů. V jednu hodinu spoj už nejezdí, až ve 13.40. Přitom z Roudnice hodinu potom jedou autobusy dva. Naštěstí v lednu nastupuji po mateřské dovolené do práce a dcera bude zůstávat v družině,“ řekla maminka.

Do školy do Roudnice jezdí i dvě sestry, jejichž matka Olina Kukeňová, má po pondělka také starosti navíc. „Mladší má školu do půl dvanácté, starší do půl druhé. První tak musí na autobus dlouho čekat. A ty děti, které jezdí do Horních Beřkovic, se zpátky nechytají vůbec.“

Paradoxní je, že Ctiněvsí jinak projíždí autobusových spojů víc než dost.