VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávkovali v pyžamech

Litoměřicko - Pracovníci sociálních služeb ve středu stávkovali. Neziskovým organizacím, které tyto služby poskytují, totiž hrozí existenční problémy. PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ FOTOGRAFIE!

10.12.2008
SDÍLEJ:

PROTEST, NE BOJKOT SLUŽEB. Katarína Markošová, vedoucí Chráněného bydlení v Terezíně, se včera ke stávkujícím přidala. Oblečená do pyžama doprovázela jednu z uživatelek sociálních služeb na nákup do obchodu s potravinami v Terezíně.Foto: Karel Pech

Na protest oblečeni do pyžam vyvolali otázku: Co by se stalo s mentálně a zdravotně postiženými lidmi, kdyby neziskovky kvůli nedostatku peněz musely zavřít svoje pracoviště a jejich zaměstnanci skutečně tzv. nevstali z postelí? K protestní akci nazvané BED IN (= v posteli) naplánované na 10. prosinec (Den lidských práv) se připojili i zaměstnanci Diakonie ČCE Litoměřice.

Střecha nad hlavou
V jednom z jejích pracovišť, Chráněném bydlení v Terezíně, našel před pěti měsíci střechu nad hlavou i pan – říkejme mu třeba Novák. Za sebou má kus složitého života.

Narodil se před více než čytřiceti lety s mentálním postižením. Vyrůstal v dětském domově, později žil v ústavu sociální péče. Způsobilý k právním úkonům chtěl žít samostatně. Agentura podporovaného zaměstnávání v jednom městě v severních Čechách mu pomohla najít práci mimo ústav, ale kdosi z ústavu ho u majitele firmy pomluvil a z práce těsně před podpisem smlouvy sešlo. Z ústavu se proto odstěhoval. Problém to nebyl.

Samotného, s adresou trvalého pobytu na městském úřadu, se ho „ujala“ jedna romská rodina. „Byli to podvodníci, kteří mě zneužívali. Nesměl jsem vycházet ven, sebrali mi důchod. Neviděl jsem z něj ani korunu,“ říká pan Novák.

„Dobrovolně“ si pak za asistence jednoho muže koupil i dva mobilní telefony, na které podepsal dvouletou smlouvu, přestože je nikdy nedržel v ruce. Dnes je splácí. Vybrat si „dobrovolně“ i úvěr z banky, to už, naštěstí pro něj, podvodníkům nevyšlo.

Nakonec mu, po zhruba třech měsících, pomohli až pracovníci tamní agentury podporovaného zaměstnávání, kteří se o případu doslechli. „Zařídili mi bydlení tady, v chráněném bydlení v Terezíně. To, že tu můžu bydlet, mě zachránilo,“ říká pan Novák. „Mám tu svůj klid, pomáhají mi tu sehnat práci,“ chválí přístup a pomoc pracovníků litoměřické Diakonie muž, který se v současné době zatím na práci připravuje a rád by například pomáhal v restauraci.

Peníze, peníze
„Neustále bojujeme s nedostatkem peněz, nejsme spokojeni se současnou legislativou, zdlouhavou a náročnou byrokracií. Po vypršení dotací z EU není zajištěno financování sociálních programů, které se již osvědčily a ukázaly jako potřebné. Nestátní neziskové organizace žijí v neustálé nejistotě, nejsou vnímány jako rovnocenný partner ostatních státních či příspěvkových organizací zřizovaných státem. My jako nezisková organizace musíme, naproti tomu stát pouze může,“ říká tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová.

Kvůli zpoždění možnosti čerpání peněz z Evropských fondů a kvůli výraznému omezení v zákoně o zaměstnanosti se letos ocitla i litoměřická Diakonie v kritické finanční situaci. I po radikálních úsporách hrozilo, že nebude mít poslední dva měsíce v roce na výplaty pro svých zhruba 70 zaměstnanců, z nichž více než polovina jsou lidé se zdravotním postižením, a tím těžko uplatnitelní na běžném trhu práce.

Nakonec stát pomohl. Ministerstvo práce a sociálních věcí sáhlo do rezerv a uvolnilo pro ni zhruba jeden milion čtyři sta padesát tisíc korun.

Podporu neziskovým organizacím poskytujícím sociální služby vyjádřila i nová krajská radní pro oblast sociální péče Jana Ryšánková.

„Ve vládním rozpočtu je na tyto služby pro příští rok vyčleněno o dvě miliardy méně, což už bude zřejmě pro mnoho neziskových organizací likvidační. Přitom je jejich činnost nenahraditelná,“ konstatovala radní.

Pracoviště Diakonie Českobratrské církve evangelické – Středisko křesťanské pomoci Litoměřice:

Chráněné bydlení Terezín

Restaurace Klobouk Terezín

Centrum sociálních služeb Terezín

Centrum denních služeb Litoměřice

Domov pro matky s dětmi Litoměřice

Agentura podporovaného zaměstnávání Litoměřice

Čajovna Hóra Litoměřice

+ chráněné dílny a volnočasové aktivity v klubu Restart

Motto na plakátě BED IN zní: „Dovedete si představit, co by se stalo, kdybychom skutečně nevstali z postele?“ (Svých kolegů se zeptala tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová)

Co by se stalo, kdyby zůstali pracovníci Agentury podporovaného zaměstnávání v posteli?

Kdyby pracovníci zůstali v posteli jeden den, dobře by se vyspali a odpočinuli si od každodenních starostí s tím, jak zabezpečit chod organizace, jak sehnat peníze, jak zkoordinovat všechny činnosti, jak naplánovat program všem uživatelům, kam zavolat, na co všechno nezapomenout… ale nesmíme myslet pouze na sebe, jeden den by to stejně nespravil…

Otázkou se asi spíš myslí, co by se stalo, kdybychom se rozhodli (nebo spíš byli k rozhodnutí působením vnějších vlivů donuceni) službu zavřít, na dveře dát ceduli "končíme" a začali pracovat v jiné oblasti. Z našeho pohledu by se v ten okamžik stalo opravdu hodně. Zanikla by služba sociální rehabilitace s využitím metody podporovaného zaměstnávání, která během čtyř let svého působení v Litoměřicích svými výsledky jasně ukázala, že má velký smysl. Pracovníci Agentury s lidmi s různým typem zdravotního postižení trénují potřebné dovednosti a schopnosti, aby tito lidé mohli pracovat na otevřeném trhu práce a pak s nimi zaměstnání hledají, pomáhají dohodnout podmínky pro vstup do něj, poskytují jim na začátku v zaměstnání i při dojíždění asistenci a celkově je podporují. Práce lidí s postižením v běžných firmách se díky Agentuře a díky výkonům samotných uživatelů stala přijímanou a uznávanou činností. Tím, že by se služba přestala fungovat, uživatelé, jejichž schopnosti jsou z různých důvodů snížené, by neměli možnosti trénovat své dovednosti, nevěděli by, jak trávit svůj čas, zůstávali by celý den v domovech sociální péče či ve svých domovech, chyběly by jim sociální kontakty, nezapojili by se do společnosti, zaměstnavatelé by přišli o šikovné a motivované zaměstnance a hlavně moderní společnost, kterou se snaží Česká republika být, by udělala velký krok zpátky.

Přerušení nebo dokonce ukončení služby v Centru denních služeb by znamenalo konkrétně pro 19 uživatelů, že tito mladí lidé se zdravotním postižením by zůstali doma, nejspíš u televize, a pomalu by zapomínali vše, co se dosud naučili. Zapomínali by i to, jaké to je, když někam patřím. Vím, že se mnou počítají. Můžu být prospěšný sobě i ostatním třeba tím, že umím připravit svačinu, spravím rozbitou židli, napíšu nemocné kamarádce e–mail, pomůžu uvařit oběd, dobře uklidím nebo vyrobím v keramické dílně hrnek, který potěší. A taky to, že když budu chtít, zvládnu spoustu věcí, na které jsem si dřív netroufl. Třeba dokonce i chodit do práce a dostávat za ni peníze. Pro většinu lidí zcela samozřejmá věc.

A k čemu došli v Domově pro matky s dětmi?

V Domově pro matky s dětmi by bez přístřeší zůstalo se svými dětmi sedm maminek. Na ulici před Domem by asi nezůstaly, místo pro přespání by se nakonec našlo. Pro maminky a jejich děti není ale důležité jen teď hned vyřešit krizovou situaci, ale hlavně začít znovu a jinak, postavit se na vlastní nohy a vědět, jak na to, aby svým dětem připravily dobrý domov. A k tomu je právě v Domově dobrá příležitost.

Bez chráněného bydlení v Terezíně by situace vypadala takto:

V chráněném bydlení v Terezíně bydlí v současné době deset uživatelů. Kdyby toto bydlení neexistovalo, lidi, kteří v něm letos našli svůj nový domov, by i nadále žili v domovech sociální péče, životem, který není příliš podobný životu většiny z nás. V řadě případů by bydleli se spolubydlícím na pokoji, kde by jim uklízela uklízečka, prádlo by jim prali v prádelně, nakupoval a vařil by jim někdo jiný. Ač se zdravotním znevýhodněním, tito lidé chtějí zkusit žít po svém a starat se sami o sebe. Chráněné bydlení jim toto umožňuje a v tomto je podporuje a připravuje je na samostatný život. Jeden ze současných obyvatel se do chráněného bydlení dostal ve velmi těžké situaci – když byl na nejlepší cestě stát se zadluženým bezdomovcem. Chráněné bydlení v Terezíně mu tak poskytuje šanci začít znovu… V chráněném bydlení v Terezíně našla nový domov i slečna Pavlína z dětského domova, která by jinak rovněž nastoupila do některého z Domovů pro osoby se zdravotním postižením, a slečna Jana, která již prošla chráněným bydlením – šlo však o chráněné bydlení komunitního typu. Chráněné bydlení v Terezíně je spíše bydlením individuálním, a představuje tak pro slečnu Janu další krok na její cestě za samostatností.“

A co by se stalo kdybychom kvůli nedostatku financí už nemohli nabízet pracovní uplatnění lidem se zdravotním postižením? Více než čtyři desítky lidí by jednak ztratily nejen zdroj svých příjmů, ale hlavně smysluplnou práci, příležitost být mezi lidmi a aktivně se zapojit do dění ve společnosti.

Autor: Jana Michálková

10.12.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výhodou: ŘP, Náplň práce: stavební práce u provádění liniových staveb (kabelové vrchní a zemní vedení NN, VN; trafostanice; rozvodny; veřejné osvětlení), opravy a začištění fasád, stavba pojistkových pilířů, opravy vozovek a chodníků, Nabízíme:, -placená cesta do práce i z práce. Prémie k základní mzdě, -možnost rekvalifikace v oboru elektromontér placená zaměstnavatelem., Způsob prvního kontaktu: e-mailem, telefonicky Po - Pá od 7.00.-14.00 hod. nebo osobně každé pondělí v 9.00 hod. nebo si telefonicky dohodnout jiný termín na adrese Máchova č.p. 680, 410 02 Lovosice 2.. Pracoviště: Elmo schoř, s.r.o., Máchova, č.p. 680, 410 02 Lovosice 2. Informace: Markéta Kuperová, +420 416 532 237;728 128 829. Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 810 Kč Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním II.. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Finanční úřad pro ústecký kraj, územní pracoviště v litoměřicích, Masarykova, č.p. 2000, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Marcela Kadeřábková, +420 416 710 324. Výroba - Výroba Montér 30 000 Kč Montéři a opraváři silnoproudých elektrických vedení elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: vyhláška 50/1978Sb, min.§5, praxe v oboru elektro, ŘP sk.B,ochota cestovat, místo výkonu: Jihočeský kraj, Západočeský kraj, Středočeský kraj, elektromontážní práce, silnoproud. Pracoviště: R-built s.r.o., 410 02 Lovosice 2. Informace: Ivana Schacherlová, +420 733 201 570. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč Provozní zámečníci, údržbáři provozní údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 135 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: oprava a údržba strojů a zařízení , o operativní odstraňování závad, o práce ve výškách, o dobrý zdravotní stav, manuální zručnost, spolehlivost, samostatnost , Třísměnný, dvousměnný a noční provoz, mzda 120,-Kč + 10 Kč/hod. - 135,-Kč+10,-Kč/hod. Možnost přesčasů., Způsob prvního kontaktu: telefonicky Po-Pá od 7.00 - 15.30 hod. nebo e-mailem nebo osobně v místě výkonu práce.. Pracoviště: Mencl guss s.r.o. - provozovna roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 1107, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Hana Počtová, +420 727 879 841,412 871 102.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litoměřický Stadion si odvezl výhru také z Ústí nad Labem, kde ovládl druhé letošní derby v poměru 4:2. Derby Ústí Litoměřice, ilustrační foto.
32

Stadion v derby znovu potopil Slovan

Ilustrační foto

Čechy zasáhne v úterý odpoledne silný vítr, na horách může mít sílu vichřice

Fotbalový šlágr mezi Roudnicí a Neštěmicemi rozhodly góly v závěru

Neštěmice /FOTO, ROZHOVOR/ - Roudničtí fotbalisté v bitvě o čelo I. A třídy nedali ani gól a v Neštěmicích prohráli 0:3.

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Babímu létu odzvonilo. Do Čech přichází pravé podzimní počasí

Ústecký kraj - Po dlouhém babím létě přichází do České republiky podzimní počasí. Tento týden se budou teploty přes den pohybovat už jen kolem 11 stupňů Celsia a bude pršet. Vyplývá to z měsíční prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT