VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávkovali v pyžamech

Litoměřicko - Pracovníci sociálních služeb ve středu stávkovali. Neziskovým organizacím, které tyto služby poskytují, totiž hrozí existenční problémy. PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ FOTOGRAFIE!

10.12.2008
SDÍLEJ:

PROTEST, NE BOJKOT SLUŽEB. Katarína Markošová, vedoucí Chráněného bydlení v Terezíně, se včera ke stávkujícím přidala. Oblečená do pyžama doprovázela jednu z uživatelek sociálních služeb na nákup do obchodu s potravinami v Terezíně.Foto: Karel Pech

Na protest oblečeni do pyžam vyvolali otázku: Co by se stalo s mentálně a zdravotně postiženými lidmi, kdyby neziskovky kvůli nedostatku peněz musely zavřít svoje pracoviště a jejich zaměstnanci skutečně tzv. nevstali z postelí? K protestní akci nazvané BED IN (= v posteli) naplánované na 10. prosinec (Den lidských práv) se připojili i zaměstnanci Diakonie ČCE Litoměřice.

Střecha nad hlavou
V jednom z jejích pracovišť, Chráněném bydlení v Terezíně, našel před pěti měsíci střechu nad hlavou i pan – říkejme mu třeba Novák. Za sebou má kus složitého života.

Narodil se před více než čytřiceti lety s mentálním postižením. Vyrůstal v dětském domově, později žil v ústavu sociální péče. Způsobilý k právním úkonům chtěl žít samostatně. Agentura podporovaného zaměstnávání v jednom městě v severních Čechách mu pomohla najít práci mimo ústav, ale kdosi z ústavu ho u majitele firmy pomluvil a z práce těsně před podpisem smlouvy sešlo. Z ústavu se proto odstěhoval. Problém to nebyl.

Samotného, s adresou trvalého pobytu na městském úřadu, se ho „ujala“ jedna romská rodina. „Byli to podvodníci, kteří mě zneužívali. Nesměl jsem vycházet ven, sebrali mi důchod. Neviděl jsem z něj ani korunu,“ říká pan Novák.

„Dobrovolně“ si pak za asistence jednoho muže koupil i dva mobilní telefony, na které podepsal dvouletou smlouvu, přestože je nikdy nedržel v ruce. Dnes je splácí. Vybrat si „dobrovolně“ i úvěr z banky, to už, naštěstí pro něj, podvodníkům nevyšlo.

Nakonec mu, po zhruba třech měsících, pomohli až pracovníci tamní agentury podporovaného zaměstnávání, kteří se o případu doslechli. „Zařídili mi bydlení tady, v chráněném bydlení v Terezíně. To, že tu můžu bydlet, mě zachránilo,“ říká pan Novák. „Mám tu svůj klid, pomáhají mi tu sehnat práci,“ chválí přístup a pomoc pracovníků litoměřické Diakonie muž, který se v současné době zatím na práci připravuje a rád by například pomáhal v restauraci.

Peníze, peníze
„Neustále bojujeme s nedostatkem peněz, nejsme spokojeni se současnou legislativou, zdlouhavou a náročnou byrokracií. Po vypršení dotací z EU není zajištěno financování sociálních programů, které se již osvědčily a ukázaly jako potřebné. Nestátní neziskové organizace žijí v neustálé nejistotě, nejsou vnímány jako rovnocenný partner ostatních státních či příspěvkových organizací zřizovaných státem. My jako nezisková organizace musíme, naproti tomu stát pouze může,“ říká tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová.

Kvůli zpoždění možnosti čerpání peněz z Evropských fondů a kvůli výraznému omezení v zákoně o zaměstnanosti se letos ocitla i litoměřická Diakonie v kritické finanční situaci. I po radikálních úsporách hrozilo, že nebude mít poslední dva měsíce v roce na výplaty pro svých zhruba 70 zaměstnanců, z nichž více než polovina jsou lidé se zdravotním postižením, a tím těžko uplatnitelní na běžném trhu práce.

Nakonec stát pomohl. Ministerstvo práce a sociálních věcí sáhlo do rezerv a uvolnilo pro ni zhruba jeden milion čtyři sta padesát tisíc korun.

Podporu neziskovým organizacím poskytujícím sociální služby vyjádřila i nová krajská radní pro oblast sociální péče Jana Ryšánková.

„Ve vládním rozpočtu je na tyto služby pro příští rok vyčleněno o dvě miliardy méně, což už bude zřejmě pro mnoho neziskových organizací likvidační. Přitom je jejich činnost nenahraditelná,“ konstatovala radní.

Pracoviště Diakonie Českobratrské církve evangelické – Středisko křesťanské pomoci Litoměřice:

Chráněné bydlení Terezín

Restaurace Klobouk Terezín

Centrum sociálních služeb Terezín

Centrum denních služeb Litoměřice

Domov pro matky s dětmi Litoměřice

Agentura podporovaného zaměstnávání Litoměřice

Čajovna Hóra Litoměřice

+ chráněné dílny a volnočasové aktivity v klubu Restart

Motto na plakátě BED IN zní: „Dovedete si představit, co by se stalo, kdybychom skutečně nevstali z postele?“ (Svých kolegů se zeptala tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová)

Co by se stalo, kdyby zůstali pracovníci Agentury podporovaného zaměstnávání v posteli?

Kdyby pracovníci zůstali v posteli jeden den, dobře by se vyspali a odpočinuli si od každodenních starostí s tím, jak zabezpečit chod organizace, jak sehnat peníze, jak zkoordinovat všechny činnosti, jak naplánovat program všem uživatelům, kam zavolat, na co všechno nezapomenout… ale nesmíme myslet pouze na sebe, jeden den by to stejně nespravil…

Otázkou se asi spíš myslí, co by se stalo, kdybychom se rozhodli (nebo spíš byli k rozhodnutí působením vnějších vlivů donuceni) službu zavřít, na dveře dát ceduli "končíme" a začali pracovat v jiné oblasti. Z našeho pohledu by se v ten okamžik stalo opravdu hodně. Zanikla by služba sociální rehabilitace s využitím metody podporovaného zaměstnávání, která během čtyř let svého působení v Litoměřicích svými výsledky jasně ukázala, že má velký smysl. Pracovníci Agentury s lidmi s různým typem zdravotního postižení trénují potřebné dovednosti a schopnosti, aby tito lidé mohli pracovat na otevřeném trhu práce a pak s nimi zaměstnání hledají, pomáhají dohodnout podmínky pro vstup do něj, poskytují jim na začátku v zaměstnání i při dojíždění asistenci a celkově je podporují. Práce lidí s postižením v běžných firmách se díky Agentuře a díky výkonům samotných uživatelů stala přijímanou a uznávanou činností. Tím, že by se služba přestala fungovat, uživatelé, jejichž schopnosti jsou z různých důvodů snížené, by neměli možnosti trénovat své dovednosti, nevěděli by, jak trávit svůj čas, zůstávali by celý den v domovech sociální péče či ve svých domovech, chyběly by jim sociální kontakty, nezapojili by se do společnosti, zaměstnavatelé by přišli o šikovné a motivované zaměstnance a hlavně moderní společnost, kterou se snaží Česká republika být, by udělala velký krok zpátky.

Přerušení nebo dokonce ukončení služby v Centru denních služeb by znamenalo konkrétně pro 19 uživatelů, že tito mladí lidé se zdravotním postižením by zůstali doma, nejspíš u televize, a pomalu by zapomínali vše, co se dosud naučili. Zapomínali by i to, jaké to je, když někam patřím. Vím, že se mnou počítají. Můžu být prospěšný sobě i ostatním třeba tím, že umím připravit svačinu, spravím rozbitou židli, napíšu nemocné kamarádce e–mail, pomůžu uvařit oběd, dobře uklidím nebo vyrobím v keramické dílně hrnek, který potěší. A taky to, že když budu chtít, zvládnu spoustu věcí, na které jsem si dřív netroufl. Třeba dokonce i chodit do práce a dostávat za ni peníze. Pro většinu lidí zcela samozřejmá věc.

A k čemu došli v Domově pro matky s dětmi?

V Domově pro matky s dětmi by bez přístřeší zůstalo se svými dětmi sedm maminek. Na ulici před Domem by asi nezůstaly, místo pro přespání by se nakonec našlo. Pro maminky a jejich děti není ale důležité jen teď hned vyřešit krizovou situaci, ale hlavně začít znovu a jinak, postavit se na vlastní nohy a vědět, jak na to, aby svým dětem připravily dobrý domov. A k tomu je právě v Domově dobrá příležitost.

Bez chráněného bydlení v Terezíně by situace vypadala takto:

V chráněném bydlení v Terezíně bydlí v současné době deset uživatelů. Kdyby toto bydlení neexistovalo, lidi, kteří v něm letos našli svůj nový domov, by i nadále žili v domovech sociální péče, životem, který není příliš podobný životu většiny z nás. V řadě případů by bydleli se spolubydlícím na pokoji, kde by jim uklízela uklízečka, prádlo by jim prali v prádelně, nakupoval a vařil by jim někdo jiný. Ač se zdravotním znevýhodněním, tito lidé chtějí zkusit žít po svém a starat se sami o sebe. Chráněné bydlení jim toto umožňuje a v tomto je podporuje a připravuje je na samostatný život. Jeden ze současných obyvatel se do chráněného bydlení dostal ve velmi těžké situaci – když byl na nejlepší cestě stát se zadluženým bezdomovcem. Chráněné bydlení v Terezíně mu tak poskytuje šanci začít znovu… V chráněném bydlení v Terezíně našla nový domov i slečna Pavlína z dětského domova, která by jinak rovněž nastoupila do některého z Domovů pro osoby se zdravotním postižením, a slečna Jana, která již prošla chráněným bydlením – šlo však o chráněné bydlení komunitního typu. Chráněné bydlení v Terezíně je spíše bydlením individuálním, a představuje tak pro slečnu Janu další krok na její cestě za samostatností.“

A co by se stalo kdybychom kvůli nedostatku financí už nemohli nabízet pracovní uplatnění lidem se zdravotním postižením? Více než čtyři desítky lidí by jednak ztratily nejen zdroj svých příjmů, ale hlavně smysluplnou práci, příležitost být mezi lidmi a aktivně se zapojit do dění ve společnosti.

Autor: Jana Michálková

10.12.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitelka předškolního vzdělávání. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 25200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup v době dovolené, nemoci. Především v odpoledních hodinách od 12.00h. do 15.30h. Způsob kontaktování zaněstnavatele: telefonicky od 7.00h. do 15.00h., e-mailem, osobně.. Pracoviště: Mateřská škola chotiměř, 410 02 Lovosice 2. Informace: Eva Loskotová, +420 416 597 164.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 200 Kč

Učitelé odborných předmětů (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) učitel - základy přírodních věd. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 200 kč, mzda max. 350 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený pracovní úvazek dle dohody., Požadujeme: , 1) vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném magisterském studijním programu , v oblasti pedagogických věd zaměřených na přípravu učitelů pro střední školy, nebo , 2) odborné vysokoškolské vzdělání, které odpovídá charakteru vyučovaných odborných předmětů pro střední školy a zároveň vzdělání v programu celoživotního vzdělávání uskutečňované vysokou školou a zaměřené na přípravu učitelů střední školy nebo druhého stupně základní školy, nebo studium pedagogiky podle § 22 zákona o pedagogických pracovnících. , Předpoklady pro vznik pracovního poměru, splnění předpokladů pro výkon činnosti ped. pracovníka §3 a odborná kvalifikace dle §7 Zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, včetně poslední změny zákonem č. 197/2014 Sb., s účinností od 1. 1. 2015. Podmínky § 7 jsou splněny, pokud uchazeč zahájil studium vedoucí k získání odborné kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost nejpozději do 31. 12. 2014. , Přátelské prostředí, individuální přístup k zaměstnancům, odměny dle výkonu pracovníka, školení., Způsob prvního kontaktu: emailem, osobně Palackého č.p. 730/1, Litoměřice nebo telefonicky od 8.00-16.00 hod.. Pracoviště: Vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborná škola ekonom, o.p.s., litoměřice, palackého 730/1, Palackého, č.p. 730, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Nováková, +420 416 732 996.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech vedoucí technolog ve slévárenském průmyslu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: o dokončené SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o řízení technologie, spolupráce na technologickém postupu pro dílny, zlepšování stávajících , technologických postupů, o spolupráce při poptávkovém a nabídkovém řízení, přezkoumání objednávek s nabídkou, , o zpracování komplexní technologie - podklady pro výrobu odlitků , o aktivní přístup k práci, flexibilita, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, odolnost vůči stresu, o zajímavá práce v příjemném prostředí a dobrém kolektivu, zvláštní prémie, podnikové stravování, možnost přesčasů. Způsob kontaktování zaměstnavatele: telefonicky Po-Pá od 7.00h. do 15.30h. nebo e-mailem, osobně.. Pracoviště: Mencl guss s.r.o. - provozovna roudnice nad labem, Kratochvílova, č.p. 1107, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Hana Počtová, +420 727 879 841,412 871 102.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč

Montéři kovových konstrukcí montér kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: místo výkonu práce: loděnice Lhotka nad Labem, Lhotka nad Labem č.p. 86, 410 02 Lovosice 2 a Račice, 411 08 Štětí., -- vyučen v oboru - výhodou, není podmínkou, - znalost pracovních výkresů, - samostatnost a přesnost při výrobě a montáži, - vysoká kvalita montáže, - práce fyzicky náročná. , První kontakt telefonicky a e-mailem. Osobně každé úterý až čtvrtek od 8.00-13.00 hod. v loděnici ve Lhotce nad Labem, č.p.86.. Pracoviště: Barkmet, a.s., provozovna lhotka nad labem, 410 02 Lovosice 2. Informace: Ilona Abrahámová, +420 775 381 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na dopravním hřišti proběhla tradiční akce složek IZS pro základní školy.
15

FOTO: Děti dostávaly užitečné rady od policistů, hasičů či záchranářů

Lovosický trenér Milan Berka.

Chceme sérii rychle ukončit, ale nebude to snadné, ví lovosický kouč Berka

Policista odradil muže od sebevraždy. Přímo na ulici

Litoměřice - Policista litoměřického oddělení PČR v době svého volna projížděl litoměřickou ulicí Na Valech, když uviděl staršího muže držícího v ruce nůž, kterým mířil sám na sebe.

Při přehrabování popelnice zažil šok. Bezdomovec v ní nalezl mrtvého novorozence

Ústecký kraj - Údajně bezdomovec ve čtvrtek v podvečer nalezl při přehrabování odpadu v popelnici ve Zrenjaninské ulici v Teplicích mrtvého novorozence. Na místo okamžitě vyjela policie a celý prostor uzavřela.

Jak jsme žili v Československu: Osvobození Lovosic

Litoměřicko - V pátek 20. dubna pokračuje pouze v tištěném Litoměřickém deníku dalším dílem seriál Jak jsme žili v Československu.

Proleťte se nad Řípem vrtulníkem

Rovné - Chcete se proletět vrtulníkem? Máte možnost na Řípské pouti. Odlétá se zpod úpatí Řípu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT