VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávkovali v pyžamech

Litoměřicko - Pracovníci sociálních služeb ve středu stávkovali. Neziskovým organizacím, které tyto služby poskytují, totiž hrozí existenční problémy. PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ FOTOGRAFIE!

10.12.2008
SDÍLEJ:

PROTEST, NE BOJKOT SLUŽEB. Katarína Markošová, vedoucí Chráněného bydlení v Terezíně, se včera ke stávkujícím přidala. Oblečená do pyžama doprovázela jednu z uživatelek sociálních služeb na nákup do obchodu s potravinami v Terezíně.Foto: Karel Pech

Na protest oblečeni do pyžam vyvolali otázku: Co by se stalo s mentálně a zdravotně postiženými lidmi, kdyby neziskovky kvůli nedostatku peněz musely zavřít svoje pracoviště a jejich zaměstnanci skutečně tzv. nevstali z postelí? K protestní akci nazvané BED IN (= v posteli) naplánované na 10. prosinec (Den lidských práv) se připojili i zaměstnanci Diakonie ČCE Litoměřice.

Střecha nad hlavou
V jednom z jejích pracovišť, Chráněném bydlení v Terezíně, našel před pěti měsíci střechu nad hlavou i pan – říkejme mu třeba Novák. Za sebou má kus složitého života.

Narodil se před více než čytřiceti lety s mentálním postižením. Vyrůstal v dětském domově, později žil v ústavu sociální péče. Způsobilý k právním úkonům chtěl žít samostatně. Agentura podporovaného zaměstnávání v jednom městě v severních Čechách mu pomohla najít práci mimo ústav, ale kdosi z ústavu ho u majitele firmy pomluvil a z práce těsně před podpisem smlouvy sešlo. Z ústavu se proto odstěhoval. Problém to nebyl.

Samotného, s adresou trvalého pobytu na městském úřadu, se ho „ujala“ jedna romská rodina. „Byli to podvodníci, kteří mě zneužívali. Nesměl jsem vycházet ven, sebrali mi důchod. Neviděl jsem z něj ani korunu,“ říká pan Novák.

„Dobrovolně“ si pak za asistence jednoho muže koupil i dva mobilní telefony, na které podepsal dvouletou smlouvu, přestože je nikdy nedržel v ruce. Dnes je splácí. Vybrat si „dobrovolně“ i úvěr z banky, to už, naštěstí pro něj, podvodníkům nevyšlo.

Nakonec mu, po zhruba třech měsících, pomohli až pracovníci tamní agentury podporovaného zaměstnávání, kteří se o případu doslechli. „Zařídili mi bydlení tady, v chráněném bydlení v Terezíně. To, že tu můžu bydlet, mě zachránilo,“ říká pan Novák. „Mám tu svůj klid, pomáhají mi tu sehnat práci,“ chválí přístup a pomoc pracovníků litoměřické Diakonie muž, který se v současné době zatím na práci připravuje a rád by například pomáhal v restauraci.

Peníze, peníze
„Neustále bojujeme s nedostatkem peněz, nejsme spokojeni se současnou legislativou, zdlouhavou a náročnou byrokracií. Po vypršení dotací z EU není zajištěno financování sociálních programů, které se již osvědčily a ukázaly jako potřebné. Nestátní neziskové organizace žijí v neustálé nejistotě, nejsou vnímány jako rovnocenný partner ostatních státních či příspěvkových organizací zřizovaných státem. My jako nezisková organizace musíme, naproti tomu stát pouze může,“ říká tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová.

Kvůli zpoždění možnosti čerpání peněz z Evropských fondů a kvůli výraznému omezení v zákoně o zaměstnanosti se letos ocitla i litoměřická Diakonie v kritické finanční situaci. I po radikálních úsporách hrozilo, že nebude mít poslední dva měsíce v roce na výplaty pro svých zhruba 70 zaměstnanců, z nichž více než polovina jsou lidé se zdravotním postižením, a tím těžko uplatnitelní na běžném trhu práce.

Nakonec stát pomohl. Ministerstvo práce a sociálních věcí sáhlo do rezerv a uvolnilo pro ni zhruba jeden milion čtyři sta padesát tisíc korun.

Podporu neziskovým organizacím poskytujícím sociální služby vyjádřila i nová krajská radní pro oblast sociální péče Jana Ryšánková.

„Ve vládním rozpočtu je na tyto služby pro příští rok vyčleněno o dvě miliardy méně, což už bude zřejmě pro mnoho neziskových organizací likvidační. Přitom je jejich činnost nenahraditelná,“ konstatovala radní.

Pracoviště Diakonie Českobratrské církve evangelické – Středisko křesťanské pomoci Litoměřice:

Chráněné bydlení Terezín

Restaurace Klobouk Terezín

Centrum sociálních služeb Terezín

Centrum denních služeb Litoměřice

Domov pro matky s dětmi Litoměřice

Agentura podporovaného zaměstnávání Litoměřice

Čajovna Hóra Litoměřice

+ chráněné dílny a volnočasové aktivity v klubu Restart

Motto na plakátě BED IN zní: „Dovedete si představit, co by se stalo, kdybychom skutečně nevstali z postele?“ (Svých kolegů se zeptala tisková mluvčí Diakonie ČCE Litoměřice Vladimíra Tomášová)

Co by se stalo, kdyby zůstali pracovníci Agentury podporovaného zaměstnávání v posteli?

Kdyby pracovníci zůstali v posteli jeden den, dobře by se vyspali a odpočinuli si od každodenních starostí s tím, jak zabezpečit chod organizace, jak sehnat peníze, jak zkoordinovat všechny činnosti, jak naplánovat program všem uživatelům, kam zavolat, na co všechno nezapomenout… ale nesmíme myslet pouze na sebe, jeden den by to stejně nespravil…

Otázkou se asi spíš myslí, co by se stalo, kdybychom se rozhodli (nebo spíš byli k rozhodnutí působením vnějších vlivů donuceni) službu zavřít, na dveře dát ceduli "končíme" a začali pracovat v jiné oblasti. Z našeho pohledu by se v ten okamžik stalo opravdu hodně. Zanikla by služba sociální rehabilitace s využitím metody podporovaného zaměstnávání, která během čtyř let svého působení v Litoměřicích svými výsledky jasně ukázala, že má velký smysl. Pracovníci Agentury s lidmi s různým typem zdravotního postižení trénují potřebné dovednosti a schopnosti, aby tito lidé mohli pracovat na otevřeném trhu práce a pak s nimi zaměstnání hledají, pomáhají dohodnout podmínky pro vstup do něj, poskytují jim na začátku v zaměstnání i při dojíždění asistenci a celkově je podporují. Práce lidí s postižením v běžných firmách se díky Agentuře a díky výkonům samotných uživatelů stala přijímanou a uznávanou činností. Tím, že by se služba přestala fungovat, uživatelé, jejichž schopnosti jsou z různých důvodů snížené, by neměli možnosti trénovat své dovednosti, nevěděli by, jak trávit svůj čas, zůstávali by celý den v domovech sociální péče či ve svých domovech, chyběly by jim sociální kontakty, nezapojili by se do společnosti, zaměstnavatelé by přišli o šikovné a motivované zaměstnance a hlavně moderní společnost, kterou se snaží Česká republika být, by udělala velký krok zpátky.

Přerušení nebo dokonce ukončení služby v Centru denních služeb by znamenalo konkrétně pro 19 uživatelů, že tito mladí lidé se zdravotním postižením by zůstali doma, nejspíš u televize, a pomalu by zapomínali vše, co se dosud naučili. Zapomínali by i to, jaké to je, když někam patřím. Vím, že se mnou počítají. Můžu být prospěšný sobě i ostatním třeba tím, že umím připravit svačinu, spravím rozbitou židli, napíšu nemocné kamarádce e–mail, pomůžu uvařit oběd, dobře uklidím nebo vyrobím v keramické dílně hrnek, který potěší. A taky to, že když budu chtít, zvládnu spoustu věcí, na které jsem si dřív netroufl. Třeba dokonce i chodit do práce a dostávat za ni peníze. Pro většinu lidí zcela samozřejmá věc.

A k čemu došli v Domově pro matky s dětmi?

V Domově pro matky s dětmi by bez přístřeší zůstalo se svými dětmi sedm maminek. Na ulici před Domem by asi nezůstaly, místo pro přespání by se nakonec našlo. Pro maminky a jejich děti není ale důležité jen teď hned vyřešit krizovou situaci, ale hlavně začít znovu a jinak, postavit se na vlastní nohy a vědět, jak na to, aby svým dětem připravily dobrý domov. A k tomu je právě v Domově dobrá příležitost.

Bez chráněného bydlení v Terezíně by situace vypadala takto:

V chráněném bydlení v Terezíně bydlí v současné době deset uživatelů. Kdyby toto bydlení neexistovalo, lidi, kteří v něm letos našli svůj nový domov, by i nadále žili v domovech sociální péče, životem, který není příliš podobný životu většiny z nás. V řadě případů by bydleli se spolubydlícím na pokoji, kde by jim uklízela uklízečka, prádlo by jim prali v prádelně, nakupoval a vařil by jim někdo jiný. Ač se zdravotním znevýhodněním, tito lidé chtějí zkusit žít po svém a starat se sami o sebe. Chráněné bydlení jim toto umožňuje a v tomto je podporuje a připravuje je na samostatný život. Jeden ze současných obyvatel se do chráněného bydlení dostal ve velmi těžké situaci – když byl na nejlepší cestě stát se zadluženým bezdomovcem. Chráněné bydlení v Terezíně mu tak poskytuje šanci začít znovu… V chráněném bydlení v Terezíně našla nový domov i slečna Pavlína z dětského domova, která by jinak rovněž nastoupila do některého z Domovů pro osoby se zdravotním postižením, a slečna Jana, která již prošla chráněným bydlením – šlo však o chráněné bydlení komunitního typu. Chráněné bydlení v Terezíně je spíše bydlením individuálním, a představuje tak pro slečnu Janu další krok na její cestě za samostatností.“

A co by se stalo kdybychom kvůli nedostatku financí už nemohli nabízet pracovní uplatnění lidem se zdravotním postižením? Více než čtyři desítky lidí by jednak ztratily nejen zdroj svých příjmů, ale hlavně smysluplnou práci, příležitost být mezi lidmi a aktivně se zapojit do dění ve společnosti.

Autor: Jana Michálková

10.12.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 18 000 Kč

Odborní účetní mzdoví mzdový účetní/personalista. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadujeme ekonomické vzdělání, schopnost samostatné i týmové práce, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost a bezúhonnost. Předchozí praxe na pozici mzdové účetní a znalost programů VEMA a MRP-K/S výhodou. Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok - s možností prodloužení na dobu neurčitou. Pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, možnost průběžného vzdělávání v oboru, podnikové stravování. Způsob kontaktoání zaměstnavatele: osobně, e-mailem, telefonicky od 7.00hod. do 14.30h.. Pracoviště: Diakonie čce - středisko v krabčicích, 411 87 Krabčice u Roudnice n.L.. Informace: Jan Faltus, +420 417 639 684,739 244 641.

Výroba - Výroba Ruční balič 13 600 Kč

Ruční baliči operátorka/operátor. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13600 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 23. Poznámka: místo výkonu práce: Průmyslová č.p. 1190, 410 02 Lovosice 2., Co bude Vaším úkolem? , - kontrolovat správnost, kvalitu a čistotu textilu, obuvi a módních doplňků , - rozbalit či zabalit zboží podle stanovených postupů , - odbavovat kontejnerové zásilky v souladu se skladovými procesy , - pracovat s ručním scannerem (jednoduché základní PC operace) , Co byste měli splňovat? , - mít min. ukončené základní vzdělání , - být v dobré zdravotní kondici (kontrola zrakem + celodenní stání ve skladovém prostředí) , - být spolehliví, zodpovědní, flexibilní a schopní logicky myslet , , Každý člen týmu je důležitý, proto Vám garantujeme: , - mzdu podle Vašich schopností a dovedností, motivační mzdový systém (na základě svého výkonu až 20 000,-Kč/měsíc), - kdo má zájem může růst - podpora kariérního růstu a vzdělávání , - další benefity: stravenky plně hrazené zaměstnavatelem, + 5 dnů dovolené navíc (celkem 25 dnů), zdravotní program, firemní akce, bonus až 10.000Kč brutto za doporučení zaměstnance, Pravidelné prohlídky pracoviště: vždy v úterý od 11,30hod. (hlaste se na recepci) , Průmyslová 1190, Lovosice , Další možnost kontaktu telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Fiege s.r.o. - pracoviště lovosice, Průmyslová, č.p. 1190, 410 02 Lovosice 2. Informace: Valerie Kučerová, +420 724 543 863.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 85 Kč

Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti Brigádníky na pomocné práce v lesní školce - přesazování, pletí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky od 7:00 - 15:00 hod.. Pracoviště: Lesní školka vědomice s.r.o., Lesní, č.p. 193, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Ivana Čejková, +420 604 842 435.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci v živočišné výrobě zemědělský dělník živočišné výroby, dojič, stájník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr je možné po zapracování změnit na dobu neurčitou., Dvousměnný provoz, práce i v sobotu, neděli a svátek dle harmonogramu směn., Práce se zvířaty, stroji, krmivem, desinfekčními prostředky., Způsob prvního kontaktu e-mailem, telefonicky od 7.00-15.00 hod. nebo osobně: v 411 08 Malešově č.p.35 od 7.00-12.00 hod.; od 12.00-15.00 hod na adrese Litoměřická 260, 411 72 Hoštka u Roudnice nad Labem.. Pracoviště: Agro hoštka a.s.pracoviště malešov, 411 08 Štětí. Informace: Stanislava Pernová, +420 737 245 635;416 814 195.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní nehoda mezi Keblicemi a Brňany.
8

OBRAZEM: S 2,5 promilemi se nevešel na silnici

Technický klub se nezastaví ani přes léto
5

Technický klub v Litoměřicích se nezastaví ani o letních prázdninách

Éra botiček končí, do šrotu je ale strážníci ještě nedají

Litoměřicko /ANKETA/ - Litoměřice opouštějí praxi zamykání kol u vozidel. Vrátí se k němu jen tehdy, pokud nepůjde přestupek v parkování spolehlivě zdokumentovat.

Lázeňský pohár znovu rozehrají ve Mšeném. Už tento víkend

Mšené–lázně – O Lázeňský pohár se bude o víkendu bojovat ve Mšeném–lázních, kam se fotbalový turnaj dospělých, jehož první ročník se odehrál už v roce 1978, vrací po osmi letech.

Severočeši dál sbírají hlasy. Zahýbali čelem kandidátky

Litoměřice - Ke změně na kandidátce došlo u Severočechů. Olgu Kubelkovou nahradila na 2. místě 18letá studentka gymnázia a starostka mládežnického zastupitelstva města Marie Hervertová.

Kozí farma v Držovicích se po roce v sobotu otevře veřejnosti

Držovice - Známá Farma Držovice u Úštěka připravila na tuto sobotu, 21. července, jubilejní 10. Den otevřených dveří.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT