Gulášovou polévku sice připravuje kostelník, Petr Alexa je ale vyučeným kuchařem. „Je to tradiční recept. Cibule, maso, koření. Na suroviny se složili zdejší farníci. Celkem bude připraveno asi šest set porcí polévky. S chlebem nebo rohlíkem ji budeme servírovat hned vedle katedrály,“ říká Petr Alexa.

Právě zde mohou ti, kteří se už do katedrály nedostanou, sledovat obřad mše svaté na velkoplošné obrazovce. Počítat zřejmě budou muset s pořádnou zimou. Podle meteorologů se budou denní teploty pohybovat pod nulou. „V chladném počasí pak přijde vhod horká polévka i čaj,“ dodává kostelník.

Vozidlům bude na Dóm vjezd zakázán

V souvislosti s akcí jsou připravena i dopravní omezení. Na Dómské náměstí se dnes dostanou jen vyhrazené vozy.

„K parkování osobních vozidel je možné využít nejbližší městská parkoviště na Mírovém náměstí nebo U hvězdárny, která jsou od katedrály vzdálena jen několik minut chůze. Parkoviště Na Valech bude vyhrazeno pro autobusy,“ upozornil tiskový mluvčí Biskupství litoměřického Martin Davídek.

„Strážníci se budou pohybovat v ulicích ve zvýšené míře a pro návštěvníky Litoměřic, kteří na biskupské svěcení přijedou, budou fungovat především jako informační služba,“ upozornil velitel městské policie Ivan Králik.

Do katedrály sv. Štěpána bude před mší svatou, která začíná v 10 hodin, volný přístup. Vyhrazená místa k sezení pro pozvané hosty budou označena.

Mons. Jan Baxant, kterého Svatý otec Benedikt XVI. jmenoval v den svátku sv. Františka z Assisi 4. října v pořadí dvacátým litoměřickým biskupem, dnes přijme biskupské svěcení z rukou kardinála Miloslava Vlka.

Spolusvětiteli budou apoštolský nuncius v České republice Diego Causero a diecézní českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Přítomni budou čeští, moravští biskupové a biskupové ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska.

Mons. Jan Baxant se narodil v Karlových Varech. Vystudoval Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Praze se sídlem v Litoměřicích, kněžské svěcení přijal v roce 1973 v Praze z rukou arcibiskupa Františka Tomáška. Působil v Kolíně, v Bystřici u Benešova a u sv. Antonína v Praze-Holešovicích.

V roce 1990 byl jmenován vicerektorem, o tři roky později rektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Praze. Od roku 2003 vykonával funkci generálního vikáře českobudějovické diecéze.