VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Mariny na Lovoš lanovkou

Píšťany -Ekologové odmítají vizi podnikatele z Píšťan vybudovat na Lovoši hotel typu „malý Ještěd“, lanovku, bobovou dráhu, cyklotrasy a sjezdovky. Varují, že by tím byla nenávratně zničena příroda v zóně s nejpřísnějším ochranným režimem.

25.10.2008 3
SDÍLEJ:

Jak by vše mohlo vypadat...Foto: archiv

Informace o jeho záměru zatím získali neoficiálně. Miroslav Cink, jednatel a manažer přístavu Marina Labe s.r.o. v Píšťanech, který by chtěl propojit Marinu s Lovošem, zatím Správu CHKO České středohoří nekontaktoval.

Science fiction
Jeho půlmiliardová vize je přitom odvážná a počítá s vybudováním lanovky, asi tříkilometrovou bobovou dráhou, lanovým parkem s prolézačkami, přírodními naučnými stezkami, cyklistickými stezkami nebo vodním naučným světem u píšťanského jezera s celoročními vodními sporty. V zimě pak se sjezdovkami na Lovoši v délce téměř pět kilometrů. Na vrcholu pak s hotelem s restaurací a vyhlídkou.

Co s chatou?
Členové výboru Klubu českých turistů v Lovosicích byli o záměru vybudovat na Lovoši sportovně-rekreační areál informováni teprve před několika dny. Až poté, co sami Miroslava Cinka oslovili a na jednu ze svých pravidelných měsíčních schůzek ho pozvali.

#nahled|https://g.denik.cz/11/e3/marina_lanovka_lovos_denik-hp_top.jpg|https://g.denik.cz/11/e3/marina_lanovka_lovos.jpg|Jak by vše mohlo vypadat…#

„K vizím pana Cinka, jak nám je prezentoval, jsme jednoznačné stanovisko nezaujali. Jeho záměr sice obsahuje zajímavé myšlenky, v podstatě jsme se ale na ničem nedohodli. Pokud bychom s ním měli v budoucnu nějak spolupracovat, musel by mít Klub českých turistů rozhodující slovo,“ říká Milena Šiklová, předsedkyně odboru Klubu českých turistů (KČT) v Lovosicích. Ten má v současné době sto členů a je majitelem turistické chaty na vrcholu Lovoše.
To, že by odtud mohla zmizet, nechtějí připustit.

„Přislíbil jsem, že by mohla být zakomponována přímo do objektu nového hotelu,“ říká Miroslav Cink. „Jsme ve fázi příprav a jednání. Musíme najít investora. Myslel jsem, že by to mohl být Ústecký kraj, jehož vedení bylo záměru nakloněno. O projektu vědí i někteří z ministrů. Teď musím zhruba měsíc počkat a pak oslovím nového hejtmana. Pokud neuspěji, budu hledat soukromého investora,“ prozradil. „Důležité je, že přístavu Marina už patří pozemky, na kterých může být vybudována spodní stanice lanovky včetně parkovišť s dostatečnou kapacitou,“ zdůraznil.

Říkají ne
„Záměr jako celek, ale i v jeho jednotlivostech, pokud je vůbec myšlen vážně, je nutno označit za bezprecedentně velikášský, s naprosto fatálními účinky na živou i neživou přírodu Lovoše. Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří se za dobu existence CHKO, tedy od roku 1976, nesetkala s takto neuvěřitelně necitlivým záměrem umisťovaným do Středohoří,“ říká Markéta Peřinová, vedoucí Správy CHKO České středohoří.

Rozsáhlá likvidace lesních porostů a jejich otevření bořivým větrům, vytvoření podmínek pro pohyby půd, likvidace vegetačního krytu nebo vnesení technických prvků by podle ní zcela jednoznačně znamenalo likvidaci Lovoše jako botanického, zoologického, ale i krajinářského fenoménu. Už samotné morfologické poměry Lovoše naznačují vysokou míru nezbytných technických zásahů, klimatické poměry pak mimořádné nároky provozního charakteru (trvalé zasněžování apod.) a další vyvolané zásahy a aktivity.

„Záměr z hlediska věcného proto nepovažuje Správa CHKO za reálný. Z hlediska zákonných požadavků na ochranu CHKO, národní památkové rezervace Lovoš a stejnojmenné evropsky významné lokality je záměr v naprostém rozporu s českým a evropským právem v oblasti ochrany přírody,“ dodala.

Lovoš je součástí CHKO České středohoří, požívá ochrany jako národní přírodní rezervace a současně I. zóna CHKO, tedy zóna s nejpřísnějším ochranným režimem na území CHKO. Je zařazen na seznam evropsky významných lokalit, tzn. jedná se o lokalitu, na zachování které má zájem Evropská unie.

Vysoký stupeň ochrany Lovoše je dán přítomností společenstev skal a sutí, travnatých stepí, lesostepí a lesních porostů s teplomilnými druhy rostlin a živočichů včetně vzácných druhů. Mimořádná pestrost květeny a fauny vyplývá z pestrého geologického podloží a různé orientace svahů vůči světovým stranám, a tudíž přítomností různých typů společenstev.

Autor: Jana Michálková

25.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Lovosice selhaly v obraně a po čtyřech zápasech prohrály

Úspěšná lovosická série se po čtyřech zápasech zasekla v Brně, Lovci na palubovce předposledního celku tabulky prohráli 29:32.

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představuje sportovní týmy z regionu

Litoměřicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Litoměřického deníku! 18. prosince v něm najdete fotbalisty SK Bezděkov (muži a přípravka r. 2008).

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT