Podle zjištění Deníku by se k protestu měly připojit největší zemědělské podniky z okresu. „O tom, zda budeme stávkovat a jakou formou stávku uskutečníme, budeme ještě jednat. Osobně se ale domnívám, že se do stávky rozhodně zapojíme,“ říká Petr Müller, hlavní agronom straškovského Asturu.
Dle původního plánu vedení Agrární komory, by v pondělí 13. října měly provoz na hlavních silničních tazích v celé České republice omezit stovky traktorů, kombajnů a další zemědělské techniky.

Podle Jana Veleby, prezidenta Agrární komory, se nemá jednat o klasickou blokádu, ale zemědělci by měli bránit plynulosti dopravy pomalou jízdou.
„Chceme stejné podmínky jako mají v sousedních státech. Nejde nám o platy, chceme zůstat konkurenceschopní,“ vysvětlil Deníku Jan Veleba.

Tento názor podtrhují také zemědělci z okresu, ve formě protestu jsou však opatrnější. „Ke stávce se určitě připojíme, o konkrétní podobě ale budeme ještě jednat. Nejsem si jistý, zda bude nějak komplikovat provoz, ve hře je také varianta, kdy na neutěšený stav českého zemědělství budeme upozorňovat transparenty u silnic a křižovatek,“ naznačil Otakar Šašek, ředitel Zemědělského družstva Klapý.

Podle zemědělců jsou problémem 2,8 miliardy korun o které mají příští rok přijít na dotacích právě ze strany Ministerstva zemědělství. To by mohlo snížit jejich konkurenceschopnost oproti farmářům z okolních zemí.

„Loňské vysoké výkupní ceny obilí s sebou vytáhly nahoru také ceny hnojiv a dalších preparátů, které několikanásobně vzrostly. Letošní výkupní ceny obilí jsou téměř poloviční oproti těm loňským, ovšem ceny hnojiv a dalších preparátů rostou dále a příští rok budou ještě dražší než letos. Dotací ale bude méně. Situace je vážná,“ vysvětlil Otakar Šašek.