Krajský soud v Ústí nad Labem poprvé žalobu ekologů zamítl už v dubnu 2005. Letos v únoru Nejvyšší správní soud (NSS) rozsudek zrušil. Nyní však ústečtí soudci rozhodli stejně.

Mluvčí krajského soudu Vilém Šetek sdělil, že nebyla porušena práva ekologických organizací a fyzické osoby, které měly vždy možnost vyjadřovat se ke všem materiálům.

Soudci žalobu prý opět zamítli i proto, že už měli k dispozici úplný správní spis, rozhodnutí několika správních orgánů o výjimce ke vztahu k chráněným živočichům, či podkladové spisy k územnímu rozhodnutí.

Rozhodnutí se nelíbí
Ekologickým organizacím se rozhodnutí ústeckého soudu nelíbí. Do dvou týdnů hodlají podat kasační stížnost. „Nevidím žádný důvod, proč by nám Nejvyšší správní soud neměl dát znovu za pravdu,“ tvrdí předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle Patrika musí být před vydáním územního rozhodnutí jasné, do jaké míry se zasahuje do biotopů chráněných živočichů a rostlin. „Ústecký krajský soud si však myslí, že je to jen formalita. Proto považuji jeho rozhodnutí za paskvil,“ dodal Patrik.

Lubomír Studnička, který zastupuje Společnost ochránců životního prostředí Litoměřice podotkl, že se budou bránit všemi legálními prostředky. „Tam kde zjistíme, že úředníci udělali nějaký podvod, tak podáme odvolání. Když nám bude zamítnuto, budeme je žalovat,“ řekl Studnička.

Naopak Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) rozhodnutí soudu vítá. „Můžeme alespoň naplno pokračovat v přípravě dalších dílčích stavebních povolení,“ sdělila mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Zároveň dodala, že bylo vydáno stavební povolení na most Vchynice. „Už nyní ale máme informace, že se Děti Země proti tomu odvolaly,“ podotkla Vápeníková. ŘSD prý zažádalo i o vydání stavebního povolení na zhruba 5,3 kilometru dlouhou hlavní trasu A, u které však očekává další odvolání.

Budou další žaloby
Ekologové připravují další žaloby. Patrik řekl, že na úřední desce ministerstva dopravy jsou v současné době dva rozklady. „Pokud nám nevyhoví, jsme připraveni podat další žaloby proti stavebním povolením,“ dodal Patrik. Ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) však ekologům vzkázal, že se vydírat nenechá. Nyní prý po nich budou vymáhat asi 215 milionů korun kvůli zastavení prací na hloubení tunelu Prackovice. Děti Země to považují za směšné.