Z vedení obce tak odchází po šestnácti letech. „V tuto chvíli se k této záležitosti nebudu vyjadřovat,“ řekl v pondělí na dotaz Deníku Karel Kučera, kterého dočasně ve vedení obce vystřídal místostarosta Petr Soldatek.

Motocykly v chráněné oblasti
Důvodem pro odvolání starosty měl být podle členů občanského stružení Nemo (Ne motorkám), kteří dlouhodobě bojují proti pořádání většího počtu motokrosových závodů na Kamýku a okolí, střet zájmů. Do něho se měl starosta dostat tím, že usiloval o vybudování motokrosového centra a současně působil jako starosta.

Odvolání Karla Kučery z postu starosty předcházelo jednání o změně územního plánu. Ta by znemožňovala vybudování motokrosového centra právě na pozemku, kde jej místní nadšenci motokrosu plánovali. Tato změna byla zastupitelstvem odsouhlasena. Dotčený několikahektarový pozemek se totiž podle o. s. Nemo nachází v CHKO.

Podle slov Milana Batíka, člena o. s. Nemo, se sdružení nestaví zcela proti pořádání motokrosových závodů na Kamýku, ale jde jim především o zabránění vzniku motokrosového areálu.

Závody ano, centrum ne
„Pokud to povolí lidé z CHKO, tak dva závody během jednoho roku snad nejsou nijak tragické. Pro místní obyvatele mohou být příležitostí, kde se pobavit a podobně. Motokrosové centrum, kde by se konaly několikrát do týdne tréninky a o víkendu závody, je pro nás nepřijatelné,“ říká Milan Batík.
Místní obyvatelé se obávají především velké zátěže hluku, prachu, zápachu a zvýšené dopravy.

Občanské sdružení Nemo se proti motokrosu ve větší míře na Kamýku a okolí staví již delší dobu. Teprve letos v srpnu však jejich aktivita přidala na obrátkách. V obci a okolí jeho členové distribuovali letáky, které lidi měli informovat „o tom, co se chystá“. Navíc byla podepisována petice proti vybudování motokrosového areálu. S ní místní vystoupili právě na pátečním mimořádném jednání zastupitelů. Pod petici se podepsalo sto občanů.

Chtějí dobré řešení pro všechny
„Budeme situaci sledovat dál a budeme doufat, že obě strany najdou dobrá řešení pro všechny,“ dodal Milan Batík.

Nového starostu budou kamýčtí zastupitelé volit pravděpodobně na svém příštím zasedání v listopadu. O konkrétní podobě územního plánu budou zastupitelé ještě jednat.

„Pokud to povolí lidé z CHKO, tak dva závody během jednoho roku snad nejsou nijak tragické. Pro místní obyvatele mohou být příležitostí, kde se pobavit a podobně. Motokrosové centrum, kde by se konaly několikrát do týdne treninky a o víkendu závody, je pro nás nepřijatelné,“ říká Milan Batík (o.s. Nemo).