Podle Novákové pochybilo tím, že přehlasovalo svoje vlastní usnesení z předchozích zasedání, a umožnilo tak zcela vyčerpat finanční rezervu města.
Jednání zastupitelstva mělo bouřlivý průběh.
„Nějakým krokem, který jsem nepochopil, zastupitelstvo odsouhlasilo rozpočtovou změnu, která nebyla vůbec připravená a projednaná. Navrhovali jsme neřešit ji, dnes ale zastupitelstvo v podstatě odsouhlasilo rozpočtovou změnu, která není v souladu s předchozími usneseními zastupitelstva, kdy měla být finanční rezerva města použita pouze v případě spoluúčastí k dotacím, na bydlení nebo v mimořádně odůvodněných případech, například k řešení havárií,“ poukázal lovosický zastupitel a předseda finančního výboru Jindřich Novák (NEZ/DEM).
Uvolnit z rezervy města další dva miliony korun na městskou policii či doplatit z ní zhruba jeden milion tři sta tisíc na rekonstrukci podchodu u Besedy vidí jako nesystémové čerpání peněz. „Byli jsme postaveni před hotovou věc, kdy už je proinvestováno víc peněz, než kolik zastupitelstvo na akce odsouhlasilo. Vedení města nás znovu obešlo a pustilo víc peněz, než kolik mělo,“ řekl Novák.
„Třetí rozpočtová změna je blud,“ kritizovala samotné hlasování a další ukrajování z rezervy města Vladimíra Nováková. „Je to Kocourkov,“ prohlásil v Lovoši zastupitel Jan Piegl mladší (ČSSD), podle něhož byl hlasováním o 3. rozpočtové změně porušen zákon o obcích.
Návrh, uvolnit peníze jen na tělovýchovu a již odsouhlasený nákup nemovitostí a odložit další hlasování o rozpočtové změně až na listopadové jednání zastupitelstva, neprošel.
Podle Dagmar Wágnerové, vedoucí ekonomického odboru, bylo schválení 3. rozpočtové změny klíčové. „Pokud by město nedofinancovalo rekonstrukci podchodu u Besedy, který musí být do konce října zkolaudován, hrozilo by mu vrácení dotace včetně sankce a nepříjemných postihů a jednání,“ poznamenala.
V rozpočtu města pro letošní rok jsou sice schváleny dva miliony korun na zřízení městské policie, jak ale řekl místostarosta Jan Jakub, v tuto chvíli je ještě třeba dokoupit například části výstroje, vysílačky, dokončit rekonstrukci policejní služebny, mít peníze na platy policistů a na uhrazení energií.
„Peníze jsme neprošustrovali. Proč bych neměl o rozpočtové změně hlasovat? Když je nejhůř, sáhne se do rezervy. Město do ní zase peníze vrátí,“ řekl zastupitel a radní Jiří Novák (ODS).
„To jsou věci ve prospěch města,“ reagoval další zastupitel a radní Petr Hingar (NEZ).
V budoucnu by měly být finanční prostředky, jakými jsou spoluúčasti k dotacím, či rozvoj bydlení, hrazeny z Fondu rozvoje města, který tu zastupitelé schválili a do něhož z rezervy města přelili 15 milionů korun. Finanční rezerva města poslouží k pokrytí nenadálých situací, havárií apod.
„První rozpočtová změna nás letos překvapila už měsíc po schválení rozpočtu, kdy vedení města potřebovalo peníze na opravu kanceláří v budově v Přívozní ulici. Druhá rozpočtová změna řešila akci podchod a její prodražení o čtyři miliony korun. Před třemi měsíci řeklo zastupitelstvo ne, a nyní přehlasovalo svoje vlastní usnesení,“ dodal Jindřich Novák.